در ادامه معرفی مکان های دیدنی ایران در سایت هتل میخوام تصمیم گرفتیم به سراغ معرفی مکان های دیدنی زنجان برویم. این استان با وجود ده ها مکان گردشگری تاریخی ،طبیعی ،…. برای بسیاری از جهانگردان و ایرانگردان ناشناخته مانده است.

شاید کمتر کسی بداند که زنجان مملو از جاذبه‌های طبیعی و آثار تاریخی فراوان است و یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی و مشهور جهان یعنی گنبد سلطانیه در این شهر قرار دارد. مکان های دیدنی زنجان آنقدر فراوان هستند که نیاز به ده ها مقاله است تا درباره آنها صحبت کنیم .ما در این مقاله می خواهیم فقط ۸ مورد از مکان های دیدنی زنجان را معرفی می کنیم.

آبشار شارشار ،نوای خوش آب

 

آبشار شارشار یکی از بی نظیرترین مکان های دیدنی زنجان از نوع طبیعی است که کمتر شناخته شده است به همین دلیل ما آن را بعنوان اولین مورد به شما معرفی می کنیم. این آبشار در منطقه تهم، در شمال باختری شهر زنجان قرار دارد. این آبشار در میان سنگ‌های صخره‌ای قرار گرفته است‌ و حدود ۵ کیلومتر با دریاچه مصنوعی سد تهم فاصله دارد.

آدرس : ۵ کیلومتری دریاچه‌ی سد تهم

بازار زنجان ،قدم زدن در طولانی ترین بازار ایران

بازار زنجان بدلیل داشتن سراها و تیمچه های مختلف طولانی ترین بازار ایران است. ممکن است ساعت ها در این بازار بچرخید و باز هم وقت نکنید که کل بازار را ببینید. بازار زنجان مانند دیگر بازارهای ایران ، نبض تپنده این شهر است و صد البته یکی از مکان های دیدنی زنجان از نوع اقتصادی آن است. ساخت این بازار در زمان آغا محمد خان قاجار شروع شده و در زمان فتحعلی شاه قاجار به پایان رسیده است. بازار زنجان دارای راسته های مختلفی است. از راسته زرگرها، کفاش‌ها،بزازها و سراج‌ها گرفته تا میادین، کاروانسرها، تیمچه‌ها، گرمابه و مسجد. هر چیزی که دنبالش هستید را می توانید در این بازار با قیمت مناسب پیدا کنید. چاقو، ظروف ملیله‌کاری، چاروق، سبزی های کوهی، شیرینی های محلی و هرچیزی که یک بازار تمام و کمال دارد، در این بازار هم پیدا می‌شود.

آدرس: راسته اصلی بازار زنجان از خیابان سعدی شروع شده و پس از قطع آن توسط خیابان فردوسی ، در خیابان اصغریه به پایان می‌رسد.

رختشوی خانه ،یادی از گذشته

بنای رختشوی خانه زنجان ، یکی از بناهای کم نظیر زنجان می باشد که در سال ۱۳۰۷ ساخته شده است. این بنا بعنوان سرپناهی برای زنانی که رخت هایشان را بیرون از خانه می شستند ، بود. هم اکنون رخت شوی خانه زنجان به موزه ی مردم شناسی زنجان تبدیل شده است و بازسازی آن مربوط به سال های دور است. رخت شوی خانه دو قسمت حیاط و مدیریت دارد و شامل یک فضا برای شستن رخت و لباس می باشد.

آدرس: بنای رختشویخانه زنجان در محله قدیمی عباسقلی خان شهر زنجان، در خیابان سعدی روبروی خیابان ۷ تیر

حمام حاجی داداش ،نظافتی از نوع هنر

حمام حاج‌داداش یکی از بناهای تاریخی شهر زنجان است. این حمام تنها حمام ستون سنگی زنجان می‌باشد که ستون اصلی آن بر روی چهارستون سنگی قرار گرفته‌است. قدمت این بنا بطور تقریبی ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال پیش تخمین زده می‌شود. هم‌اکنون با حفط بافت حمام و با اندکی تغییرات از این مکان به عنوان سفره‌خانه استفاده می‌شود و محل پذیرایی گردش گران است.

آدرس :بازار قدیمی شهر زنجان و روبروی مسجد میرزایی

گنبد سلطانیه ،عظمت در یک نگاه 

گنبد سلطانیه یکی از دیدنی ترین بناهای زنجان است. این بنا در سال ۱۳۸۴ در فهرست جهانی یونسکو ثبت گردید. همچنین گنبد سلطانیه بزرگترین گنبد خشتی جهان است و شاهکاری مربوط به دوره ی ایلخانیان می باشد. این گنبد عظیم و پر هیبت با کاشی کاری های فیروزه ای و لاجوردی از دور خودنمایی می کند. گنبد سلطانیه زنجان در فاصله ی سال های ۷۰۲ تا ۷۱۴ هجری قمری به سفارش اولجایتو پادشاه مغول، معروف به سلطان محمد خدابنده ساخته شده و مقبره خود او نیز هست. گنبد سلطانیه یکی از گنبدهای دوپوشش بسیار زیبای دنیاست . برخی معتقدند که گنبد بزرگ شهر فلورانس ایتالیا از این گنبد الگوبرداری شده است. همچنین این گنبد، بعد از گنبدهای سانتاماریا دلفیوره فلورانس و ایاصوفیه استانبول، سومین گنبد بزرگ دنیاست.

آدرس: سلطانیه در ۴۳ کیلومتری زنجان و در سمت راست جاده زنجان به تهران واقع است.

دودکش جن ،گرندکانیون در زنجان

دودکش جن یا تخت دیو ، یکی از مکان های دیدنی زنجان و از نوع طبیعت بکر این استان است ، این منطقه بسیار شبیه به گرندکانیون آمریکا می باشد. دلیل نام گذاری این منطقه به دودکش جن مشخص نشده است و برخی آن را به باورهای مردم این منطقه نسبت می‌دهند. اما این پدیده در زمین شناسی اسم دیگری دارد و به آن هودو می‌گویند. هودو در اصل نوعی سنگ به شکل قارچ است که در نتیجه فرسایش شکل گرفته و شبیه مناره بلند و نازکی است که سنگ دیگری روی آن آمده. تورهای گردشگری به این منطقه از پرطرفدارترین هاست.

آدرس: دود کش جن در ۹۶ کیلومتری زنجان و در نزدیکی شهر ماهنشان قرار گرفته.

مسجد و مدرسه جامع زنجان ،پیوند ایمان و هنر

مسجد و مدرسه جامع زنجان معروف به مسجد سید در قرن سیزدهم هجری قمری (سال ۱۲۴۲) در دوره قاجاریه توسط یکی از پسران فتحعلی شاه قاجار به نام عبدالله میرزا دارا ساخته شد بطوریکه هم اکنون یکی از دل انگیزترین مکان های دیدنی زنجان است. این مسجد در قلب بافت قدیمی شهر قرار دارد. با قدم زدن در این بنا به قعر تاریخ باشکوه ایران زمین پرتاب شوید .اين بنا با شماره ۱۰۵۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسيده است.

آدرس : جنب بازار قیصریه

سد تهم ، سرانگشت طبیعت

 

سد تهم در استان زنجان در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان زنجان و در هشت کیلومتری پائین دست روستای تهم و یکی از مکان های دیدنی زنجان است که نشان دهنده قدرت انسان در اسیر کردن آب های روان است . دستیابی به محل سد از طریق جاده‌های اصلی و راه آهن کشوری تا شهر زنجان و جاده فرعی آسفالته زنجان ـ تهم امکان‌پذیر می‌باشد. محل احداث سد در فاصله حدود ۳۰۰ متری پائین دست محل تقاطع رودخانه تهم و گله رود، که تشکیل دهنده رودخانه سارمساقلو می‌باشد، قرار گرفته است.

آدرس : دریاچه سد تهم در فاصله ۱۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان زنجان و در ۸ کیلومتری پایین دست روستای تهم قرار دارد و دسترسی به آن از طریق جاده اصلی شهر زنجان و جاده فرعی آسفالته زنجان- تهم امکان‌پذیر است.


در سایت “هتل میخوام” ما در تلاش هستیم تا با فراهم کردن بهترین و ارزان ترین امکانات سفر ،تجربه خوشایندی از ایران گردی را برای شما مهیا کنیم.