یزد از قدیمی‌ترین‌ شهر‌های شناخته شده در ایران و جهان است و دارای مکان های دیدنی تاریخی زیادی است .همچنین بافت تاریخی آن با مساحت عرصه ۷۴۳ و مساحت حریم ۵۰۰۰ هکتار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. این بافت تاریخی شامل محلاتی نظیر فهادان، کوچه بیوک، خرمشاه، سرجمع، میرقطب، یعقوبی، شش بادگیری و … می‌شود. در این بافت، خانه‌های دوره ایلخانی همچنان مسکونی و از این لحاظ منحصر به فرد است .علاوه بر ویژگی‌های فرهنگی بی‌نظیر و غنی، مکان های دیدنی یزد نیز برای گردشگران داخلی و خارجی جالب و جذاب است. از یک‌سو پهنه‌های بیابان و تپه‌های ریگ روان و از دیگر سو و در فاصله‌ای نزدیک، ارتفاعات زیبای شیرکوه و ییلاقات سرسبز، دره‌ها و دامنه‌های آن و گوناگونی آب و هوا، از جلوه‌های جذاب برای تفریح و بهره‌مندی از طبیعت است.

 

آتشکده (آتش ورهرام)

یکی از افتخار آمیز ترین مکان های دیدنی یزد می توان به آتشکده معروف آن اشاره کرد .بنای فعلی آتشکده در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با همت و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان احداث گردیده است. ساختمان آتشکده با معماری زیبایی برگرفته از هنر معماری هخامنشیان در مرکز حیاطی بزرگ و سرسبز و بر بلندی قرار گرفته و بر پیشانی عمارت نقش «فَروَهَر» جلوه‌گر است. اهمیت آتشکده به قدمت آتش درون آن است که گفته شده از حدود ۱۵۲۰ سال پیش تاکنون فروزان مانده و حفاظت گردیده است. «آتش ورهرام» در اتاقی مخصوص، در میان ساختمان آتشکده و در سطحی بالاتر از سطح زمین به دور از باد و باران و تابش خورشید نگهداری می‌شود.

آدرس: خیابان آیت الله کاشانی ، کوچه آتشکده

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد به شیوه یک ایوان در دل کویر می‌باشد و در طی حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده‌است. پایه‌های اصلی مسجد را به دوره‌ی ساسانیان باز می‌گردد و بنای فعلی مسجد، از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری است. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشیکاری زیبا و منحصربه‌فرد، شهرت دارد. مسجد جامع کبیر یزد، یکی از شاهکارهای تاریخی ایران بوده که در هر گوشه و کنار آن، یادگارهایی از دوران گوناگون برجای مانده است.

آدرس: خیابان امام خمینی، مقابل برج ساعت، انتهای خیابان مسجد جامع

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

این بنا راز آمیز در محله فهادان، یکی از کهن‌ترین محله‌های شهر یزد واقع شده است. مدرسه ضیائیه از آثار «مولانا ضیاء الدین حسین رضی» است که در سال 631 قمری آن را بنیان نهاد و در سال 705 قمری توسط پسرانش به اتمام رسید. شبستان مدرسه دارای محراب است و در اطراف مدرسه، رواق‌هایی ساخته شده است. گنبد خشتی این بنا با تزئینات گچ‌بری و نقاشی آبرنگ بر بلندای این ساختمان خود نمایی می‌کند که نمونه‌ای از معماری دوره مغول در ایران است. هویت واقعی این ساختمان معلوم نیست اما به زندان اسکندر و مدرسه ضیاییه معروف است که یکی از جالب ترین مکان های دیدنی یزد می باشد.

آدرس: محله فهادان، کوچه رختشویخانه، کوچه حمام نو

مجموعه امیر چخماق

 امیر جلال‌الدین چخماق شامی در دوره تیموریان، از طرف شاهرخ به حکومت یزد منصوب گردید و با کمک همسرش فاطمه خاتون در این مکان، میدانگاه و در اطراف آن آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهم‌تر مسجد امیر چخماق را بنا نهاد. این مسجد دارای گنبدی عظیم و دو شبستان زمستانی و تابستانی است. محراب مسجد دارای سنگ مرمرین زیبایی است که اطراف آن نقش گردیده است.

آدرس: میدان امیرچخماق در خیابان امام خمینی یزد و در کنار چهارراه شهدا قرار گرفته است

خانه لاری‌ها

از جذاب ترین مکان های دیدنی یزد می توان اشاره به خانه لاری ها کرد .تاریخ بنای این خانه متعلق به دوره قاجار است و در محله فهادان شهرستان یزد قرار دارد. ساختمان خانه لاری‌ها با توجه به سبک کلی منزل اعیانی دوره خود ساخته شده، یعنی خانه‌ای است با دو قسمت اندرونی و بیرونی، حیاط در مرکز. از قسمت‌های شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می‌شود که شامل تالار و بادگیر است. از ضلع شرقی که شمال اتاق آیینه، مطبخ، سرداب و سایر فضاها است به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می‌شود. این خانه اکنون موزه اسناد و مدارک است.

آدرس: خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاورعمارت کلاه فرنگی

یخچال خشتی میبد

این یخچال با قدمتی که به پیش از دوره قاجار می‌رسد، یکی از معدود یخچال‌های به جای مانده در استان یزد است که از خشت و گل ساخته شده است. بخش‌های عمده این بنای باشکوه عبارت‌اند از: دیوارهای سایه‌انداز، حوض یخ‌بند، مخزن یخچال و گنبد. دیوارهای شرقی و غربی و جنوبی آن در زمستان سایه سار سردی در محوطه شمالی یخچال فراهم می‌ساخته که در شب‌های چله با انداختن آب قنات به حوض پهناور و کم عمق آن محوطه و تکرار این کار در شب‌های متوالی قطعات بزرگ یخ ساخته می‌شده و پس از شکسته شدن به مخزن یخ در زیر گنبد یخچال منتقل می‌گردیده است. این بنا که یکی از دوست داشتنی ترین مکان های دیدنی یزد است در یاد و خاطره همه یزدی ها برای همیشه زنده و ماندگار می باشد.

آدرس: یزد- میبد- رو به روی کاروانسرای شاه عباسی

برج کبوتر خانه

از مکان های دیدنی یزد باید به برج کبوترخانه آن اشاره کرد. این بنا در جنوب شرقی باروی قدیم میبد واقع شده است. بنا از خارج به صورت برجی مدور و آراسته به نقش‌های ویژه و از داخل دارای سه طبقه و مجهز به هزاران لانه برای جلب و نگهداری پرندگان مهاجر است. برج کبوترخانه هم به لحاظ حمایت از پرندگان و هم به جهت استفاده‌ای که در گذشته از کود آن‌ها برای کشاورزان می‌کردند مورد توجه است. قدمت برج کبوتر خانه میبد به دوران قاجار بر می‌گردد. این برج به صورت استوانه‌ای ساخته شده و دارای تزئینات قطار بندی و آجری و گچی است که مانع تردد مارها به داخل برج می‌شود.

آدرس:  میبد، جنوب شرقی باروی قدیم شهر میبد (محل کنونی فرمانداری میبد)

چاپارخانه میبد

پیشینه چاپارخانه در ایران به دوره هخامنشیان می‌رسد و از آن به عنوان ایستگاه‌های مبادلات نامه‌ای استفاده می‌شده است. وظیفه چاپارخانه‌ها نگهداری و تیمار تعدادی اسب تیزرو و پیک تازه نفس جهت ارسال و مبادله سریع نامه‌ها و امانت‌های مهم بوده است. چاپارخانه‌ها به صورت قلعه ساخته شده‌اند تا دفاع و حفاظت از میسر را نیز بر عهده داشته باشند.

آدرس: استان یزد، شهر میبد، بلوار قاضی میرحسین، جنب کاروانسرای شاه عباسی

باغ دولت‌آباد

  

«محمد تقی خان» مشهور به «خان بزرگ» که سر سلسله خان‌های یزد در زمان زندیه بود، ابتدا قناتی با نام دولت آباد به وجود آورد پس از آن، عمارت «باغ دولت آباد» را در امتداد آن احداث کرد. این ساختمان، محل اقامت این حاکم مقتدر نیز بوده است. این بنا مجموعه‌ای از چندین عمارت شامل: هشتی و بادگیر، بهشت آیین، تالار آیینه، سردر اصلی و سردر جنوبی است. فضای سبز این باغ شامل درختان کاج، سرو، گل سرخ محمدی، درختان میوه به خصوص انگور و انار است. چشمگیرترین ویژگی این بنا بادگیر 33.8 متری آن است. درهای ساختمان اصلی از چوب و به صورت کنده کاری دیده می‌شود و در داخل بنا اتاق‌های متعددی قرار دارد که در اکثر این اتاق‌ها حوضی قرار گرفته و درهای یکی از اتاق‌ها که رو به حیاط و باغ باز می‌شود. با شیشه‌های رنگارنگ با طرح‌های زیبا مزین شده که در هنگام وجود خورشید و پر آب بودن حوض و منظره زیبایی از نقاط رنگی منعکس شده را بر روی حوض مرمرین به نمایش می‌گذارد. به شما توصیه می کنیم این مکان منحصر بفرد که یکی از توریستی ترین مکان های دیدنی یزد است را حتما بازدید بفرمایید.

آدرس: خیابان شهید رجایی، بلوار دولت آباد

در سایت “هتل میخوام” ما در تلاش هستیم تا با فراهم کردن بهترین و ارزان ترین امکانات سفر ،تجربه خوشایندی از ایران گردی را برای شما مهیا کنیم.


رزرو آنلاین هتل در یزد

هتل تهرانی یزد

هتل آنتیک ملک التجار یزد

هتل ارگ جدید یزد

هتل باغ مشیرالممالک یزد

هتل صفائیه یزد

هتل داد یزد