دو هزار سال بعد از معرفی عجایب هفتگانه‌ی باستانی، گروهی از محققین به منظور معرفی میراث جهانی و با فراهم آوردن بستری برای مشارکت آزادانه مردم از نقاط مختلف دنیا، لیست عجایب هفتگانه‌ی جهان را به‌روزرسانی کرده‌اند.

از سال ۲۰۰۰ پروژه‌ای آغاز شد که در آن، بیش از ۱۰۰ میلیون نفر، با شرکت در یک نظرسنجی (اینترنتی و تلفنی) از بین ۱۷۷ بنای تاریخی، نظر خود را در مورد عجایب هفتگانه جدید جهان اعلام کردند. در جولای ۲۰۰۷ نتایج نظرسنجی در مراسمی در شهر لیسبون  اعلام شد. در این لیست برگزیده، اسامی آشنایی چون دیوار چین،‌ تاج محل هند و تندیس مسیح برزیل وجود دارد. برای اطلاع از سایر عجایب جهان و توضیح مختصری پیرامون هر یک از آنها،‌ این مطلب را بخوانید. لازم به ذکر است این ابنیه‌ی تاریخی بدون رتبه‌بندی خاصی معرفی شده‌اند. 

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین در زمانی بین قرن پنجم قبل از میلاد و قرن ۱۶ میلادی برای محافظت از مرزهای امپراطوری چین در برابر حمله‌ی مغولان ایجاد شده است. دیوار بزرگ چین در شمال این کشور و از غرب به شرق کشیده شده و طول آن برابر ۲۱,۱۹۶ کیلومتر است. این بنای باشکوه، طولانی‌ترین سازه‌ی ساخت انسان بوده و سالانه بیش از چهار میلیون بازدیدکننده دارد. می‌توان گفت انتخاب دیوار محبوب چین در بین عجایب جهان قابل پیش‌بینی بود.

کولوسئوم

اسمی که بیش از دیگر گزینه ها همه را متعجب کرد. چرا که قدمت آن تفاوت چندانی با عجایب قدیمی نداشت. اما به هر حال سازه ای باستانی است که در کتاب گینس نیز اسم آن به عنوان بزرگ ترین آمفی تئاتر جهان ثبت شده است. ظرفیت آن بین ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ نفر بود و ۸۰ در ورودی داشت. ساخت کلوسئوم در سال ۸۰ بعد از میلادی مسیح به اتمام رسید و اولین آمفی تئاتر دائمی رم شد. هر چند امروزه اکثر مردم جهان آن را با تاریخ خونین گلادیاتورها می شناسند. این بنا در شهر رم کشور ایتالیا قرار دارد.

تندیس مسیح منجی – برزیل

تندیس باشکوه «مسیح منجی»، واقع در کوهستان کورکووادو که در سبک دکو طراحی شده، مشهورترین جاذبه‌ی شهر ریودوژانیرو و کشور برزیل است که از سراسر نقاط شهر دیده می‌‌شود. این مجسمه که ساخت آن از سال ۱۹۲۱ تا ۱۹۳۱ میلادی به طول انجامید، ۳۰ متر ارتفاع دارد و بر روی یک سکوی ۸ متری قرار دارد. طراح تندیس مسیح، «هیتور داسیلوا کاستا» (Heitor da Silva Costa)، مهندس مشهور برزیلی بوده و بخش قابل توجهی از حدود ۲۵۰ هزار دلار هزینه‌ی ساختش، از طریق حمایت‌های مالی کاتولیک‌های برزیل تامین شده است.

تاج محل – هند

تاج محل موردی بود که همه می توانستند پیش بینی کنند در لیست عجایب هفت گانه جدید جهان قرار می گیرد. آرامگاهی با شکوه و دیدنی که در سال ۱۶۴۷ میلادی ساختش تکمیل شد. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند برای یاد بود همسر ایرانیش، ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۲میلادی در سفری جنگی ‌هنگام وضع حمل فوت کرد ساخته شد. شاه‌ جهان نیز پس از فوتش همان جا دفن شد. جالب آن جاست که از زندگی مشترک ممتاز محل و شاه جهان ۱۸ سال می گذشت و آن ها ۱۴ فرزند داشتند. ۷ فرزند آن ها زنده ماندند. ممتاز محل که در هنگام مرگ تنها ۳۹ سال سن داشت، از همسرش خواست بعد از مرگش ازدواج نکند و این آرامگاه را برایش بسازد.

چیچن ایتزا – مکزیک

نبوغ و سازگاری فرهنگ مایا را در بقایای باشکوه و مجلل «چیچن ایتزا» (Chichen Itza) در کشور مکزیک می‌توان دید. این شهر قدرتمند، در سال‌های ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ میلادی،‌ یک مرکز تجاری برای خرید و فروش لباس،‌ برده و عسل بوده و به عنوان مرکز سیاسی و اقتصادی تمدن مایا عمل می‌کرده است. آشناترین بخش باقی‌مانده از بنای اصلی، «ال کاستیو» (El Castillo) یا معبد کوکولکان (Temple of Kukulcan)، نمایانگر مرکز چیچن ایتزا بوده است. ارتفاع این معبد ۳۰ متر و عرض مربع پایه هرم، ۵۵.۳ متر است.

پترا – اردن

پترا شهر تاریخی جنوب عمان که روزگاری پایتخت نبطی ها بوده است. ساخت این بنا به وسعت ۲۶۴ کیلومتر مربع در سال ۳۱۲ قبل از میلاد مسیح کامل شد. این مورد از عجایب هفت گانه جدید آن قدر قدیمی است که می توانست درلیست قیمی نیز جای بگیرد. حتی اگر خیلی علاقه مند به اثار باستانی و تاریخ نباشید نیز ممکن است پترا را در فیلم آخرین نفرین شده از سری فیلم های اینیانا جونز دیده باشید.

این شهر عظیم کاملا در دل کوه ها قرار گرفته است. معنی نام آن به زبان یونانی صخره است. سنگ هایی که شهر در آن قرار گرفته است، سرخ رنگ یا صورتی رنگ هستند. نام اصی شهر سلع بوده که رومیان نامش را به زبان خود ترجمه کردند. پترا امروزه محبوب ترین نقطه گردشگری در عمان است.

ماچو پیچو – پرو

«ماچو پیچو» (Machu Piccho) شهر اینکاها است که از گرانیت درخشان بنا شده و به گونه‌ای بین دو قله‌ی بلند رشته‌کوه آند و در ارتفاع ۲۴۳۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته و انگار هر لحظه امکان ریزش آن وجود دارد. این شهر در زمان اوج امپراطوری ایکاها در اواسط دهه اول قرن ۱۵ میلادی ساخته شد، ایکاها بعدها این قلعه‌ی احداث شده بر قله‌ی کوه را رها کردند. تا سال ۱۹۱۱ تنها افراد محلی از وجود این مکان باشکوه و بهت‌آور مطلع بودند، تا اینکه ماچو پیچو توسط باستان‌شناسی به نام «هیرام بینگام» (Hiram Bingham) دوباره کشف شد. دسترسی به این مکان صرفاً از طریق پای پیاده، هلیکوپتر یا قطار میسر است. اکثر بازدیدکنندگان سوار شدن بر قطار از مبدا «کوزکو» (Cusco)  را انتخاب می‌کنند.