قدیمی ترین بناهای دنیا

معماری برای هزاران سال، یکی از علایق بشر بوده است و صاحبان قدرت توانسته‌اند سازه‌های باشکوهی برای نشان دادن قدرت و عظمت حکومت‌شان، گرامی‌داشت اجدادشان و یادآوری موفقیت آن دوره بسازند. بسیاری از این سازه‌های تاریخی همچنان پابرجا هستند و به وضوح معماری و مهندسی آن زمان‌ها را نشان می‌دهند، به خصوص که با استفاده از ابزارها و تکنولوژی‌های ابتدایی، جلوتر از زمان خویش بوده‌اند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از این سازه‌های شگفت‌انگیز را به شما معرفی کنیم.

پانتئون-رم-ایتالیا

خیلی حیرت‌انگیز است وقتی فکر می‌کنید که رومی‌ها، ۲۰۰۰ سال قبل ساختمان‌های نظیر پانتئون (Pantheon) می‌ساختند که یک شاهکار گنبدی شکل با ایوانی با ۱۲ ستون گرانیتی بود. این ساختمان ۱۲۵ سال پس از میلاد در رم ایتالیا ساخته شد و قدیمی‌ترین سازه دنیا به حساب می‌آید که همچنان مورد استفاده است و با نگاهی به سقف باشکوه آن، حس عظمت آن را درک خواهید کرد.

کولوسئوم-رم-ایتالیا

این بنا کمی از پانتئون قدیمی تر است. تماشای معروف ترین ویرانه های رم چیزی است که نباید آن را تحت هیچ شرایطی از دست بدهید مخصوصا امروز که می توانید از راه های زیرزمینی که در گذشته گلادیاتورها و حیوانات وجشی از آن برای ورود به این بنا استفاده می کردند دیدن کنید. این تماشا خانه بزرگ که در سال ۸۰ میلادی افتتاح شد ظرفیت حدود ۵۰ هزار نفر را دارد و یکی از عجایب هفتگانه جدید است. در این شاهکار معماری زمانی گلادیاتورها با حیوانات وحشی می جنگیدند تا تماشاچیان را سرگرم کنند.

Maison Mariee-شهر نیم-فرانسه

یکی از قدیمی‌ترین معابد رومی که به خوبی محافظت‌ شده است، معبد لا مزون کاره (Maison Carrée) در شهر نیم فرانسه قرار دارد. این معبد ۱۶ سال بعد قبل از میلاد مسیح ساخته شد و در آن زمان جمعیت شهر، ۶۰ هزار نفر بود. 

مقبره امپراتوری کین-چین

چین هم از دیگر کشورهای باستانی دنیاست که بناهای باستانی زیادی را در خود جای داده است.  یکی از قدیمی ترین بناهای آن مقبره پادشاهان امپراتوری های گذشته است. این مجموعه عظیم که ساخت آن ۳۸ سال زمان برده مدت ها پنهان بود تا اینکه سال ها پیش بخشی از آن از خاک بیرون آمد. در سال ۱۹۷۴ بود که مزرعه دا روستایی، ارتش تراکوتا که در سمت شرقی از مقبره محافظت می کردند را کشف کرد. مجسمه ۸ هزار سرباز، ۱۳۰ ارابه به همراه ۵۲۰ اسب فقط بخشی از گنجینه ای است که تاکنون کشف شده است.

گنبد سانچی-هند

گنبد سانچی (Sanchi Stupa) معروف‌ترین استوپای آجری هند است که ورودی آن از سمت جنوب به صورت پلکانی به داخل راه دارد، ارتفاع گنبد آن از زمین ۱۵ متر است و ساقه آن ۶ متر بلندی دارد. این سازه به دستور امپراتور آشوکا در سال ۳۰۰ قبل از میلاد ساخته شد. ظرافت و پیچیدگی آثار سنگی که هنر دست حجارهای عاج فیل است، حیرت هر بازدیدکننده‌ای را به همراه دارد. در سال ۱۸۱۸ یک مامور انگلیسی این سازه را مجددا کشف کرد، اما یک قرن طول کشید تا باستان‌شناس انگلیسی، سر جان مارشال بتواند ماجرای پنل‌های حجاری شده را فاش کند که داستانی درباره آشوکا بود (شخصی که در این منطقه زندگی می‌کرد و بعد به حکمرانی ماگادها درآمد).

پارتنون-آتن-یونان

پارتنون (Parthenon) نیایشگاهی باستانی در آکروپولیس آتن است که پریکلس آن را در سال‌های ۴۴۷ تا ۴۳۲ قبل از میلاد بنا کرد. در واقع ۳ معبد در آکروپولیس قرار دارد که قدمت آنها به قرن پنجم قبل از میلاد برمی‌گردد و در طول سال بیش از ۳ میلیون گردشگر برای دیدن این سازه‌های فوق‌العاده به آتن سفر می‌کنند. به محض ورود به این منطقه، بزرگ‌ترین معبد آن یعنی پارتنون، حیرت‌ همگان را به همراه دارد که ۴۶ ستون دوریک دارد و یه عنوان یکی از تاثیرگذارترین سازه در معماری کلاسیک دنیا به حساب می‌آید. حتما در طول شب به آکروپولیس سر بزنید و زیر چراغانی طلایی آن، از شکوه این سازه‌ها نهایت لذت را ببرید.

آرامگاه کوروش-ایران

آرامگاه کوروش یکی از آثار میراث جهانی یونسکو است و در سال ۶ قبل از میلاد ساخته شده  است. این بنا که از باشکوه ترین آثار تاریخی ایران است به خوبی گذشته و تاریخ طولانی ایران را به جهانیان نشان می دهد. آرامگاه کوروش در فاصله یک کیلومتری جنوب غربی کاخ های پاسارگاد قرار دارد و با معماری منحصربفرد و جذاب سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این مقبره قاعده مستطیلی شکل دارد و در قسمت های پایین آن سنگ های مربعی شکل به کار رفته که به آن ظاهری خاص و جذاب بخشیده است.

هرم بزرگ جیزه-مصر

اهرام مصر در جیزه به لحاظ مقیاس و عظمت، تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان به‌شمار می‌روند که حتی عکس‌ها هم نمی‌توانند حق مطلب را ادا کنند و شکوه آن را نشان دهند. بزرگ‌ترین این اهرام، هرم بزرگ جیزه (The Great Pyramid of Giza) یا هرم خوفو است که حدود ۴۵۰۰ سال قبل با تلاش ۱۰۰,۰۰۰ کارگر در مدت ۲۰ سال ساخته شده است.ارتفاع فعلی این هرم ۱۳۸/۸ متر است و به مدت ۳۸۰۰ سال، به عنوان بلندترین سازه ساخت انسان در روی زمین محسوب می‌شد تا اینکه کلیسای جامع لینکلن (Lincoln Cathedral) ساخته شد.

هرم جوزر-مصر

اگر می خواهید قدیمی ترین هرم مصر را ببینید باید به سراغ هرم جوزر بروید که حتی حدود یک قرن از هرم جیزه قدمت بیشتری  دارد و معماری آن هم کمی متفاوت تر است. این طور به نظر می آید که این هرم در سال ۲۶۶۷ تا ۲۶۴۸ میلادی درست شده است.