کوه ها جلوه ای زیبا از طبیعت هستند و تعدادی از بلندترین آن ها در رشته کوه های معروف هیمالیا قرار گرفته است. به همراه هیمالیا، رشته کوه قراقروم و تعدادی از رشته کوه های دیگر هم قله هایی با بیش از ۸ هزار متر ارتفاع دارند. مطمئنا ناحیه ای که این رشته کوه ها را دربرگرفته بهشتی برای کوهنوردان حرفه ای است. بدون شک کوه های آسیا بر بام دنیا هستند اما قاره های دیگر هم رشته کوه های جادویی زیادی دارند. به ویژه قاره اروپا تعدادی از معروف ترین کوه های دنیا را در خودش جای داده که هم توریست ها و هم کوهنوردان عاشق آن ها هستند. رشته کوه های آلپ و پیرنه به خاطر زیبایی ها و ریزورت هایی که دارند دو رشته کوه معروف اروپا هستند که ماجراجویی های زیادی را به کوهنوردان هدیه می دهند.

کوه ماترهورن – سوئیس(Matterhorn)

مسیرهای کوهنوردی زیادی در اطراف کوه زیبای ماترهورن هست که اینجا را تبدیل به یکی از محبوب ترین مقاصد اسکی بازی در اروپا تبدیل کرده است. می توانید از شهر زرمات سوار تله کابین شوید و خودتان را به این پیست های اسکی برسانید. این قله با ۴۴۷۸ متر ارتفاع یکی از بلندترین قله های اروپاست و صعود به آن هم چندان کار سختی نیست. وجود امکانات زیاد بر روی این کوه آن را مورد علاقه عاشقان تفریحات زمستانی کرده است.

کوه مون بلان – رشته کوه های آلپ(Mount Blanc)

کوه مون بلان با ارتفاع ۴,۸۰۹ متر بلندترین قله غرب اروپاست و در مرز کشورهای فرانسه و ایتالیا قرار دارد. پستی و بلندی های این کوه ماجراجوهای زیادی را برای کوهنوردی، هاکی، اسکی و اسنوبورد به این ناحیه می کشاند. حتی تماشای این قله باشکوه از دور هم لذت بخش است چه برسد به این که بخواهید از آن بالا بروید و فتحش کنید. قسمت هایی از این کوه با یخچال های دائمی پوشیده شده برای همین است که به آن مون بلان یعنی کوه سفید می گویند.

کوه البروس – روسیه(Mount Elbrus)

البروس، بلندترین قله اروپا بر روی رشته کوه های قفقاز اروپا و در جنوب روسیه قرار دارد. این کوه یک آتشفشان با دو مخروط است و با اینکه دانشمندان آن را در رده آتشفشان های غیر فعال می دانند اما همچنان  از دامنه های شرقی اش گازهای گوگرد انتشار پیدا می کند. این کوه با ۵۶۴۲ متر ارتفاع یکی از مراکز اصلی برای کوهنوردی است البته برای رسیدن به قله مسیرهای زیادی برای حرفه ای ها و آماتورها وجود دارد حتی می توانید برای بالا رفتن از کوه و تماشای چشم اندازهای پانارومایی از تله کابین استفاده کنید.

کوه مونت پردو – اسپانیا(Mont Perdu)

این کوه که آن را با نام فرانسوی اش مونت پردو می شناسند به معنی کوه گمشده است و با ارتفاع ۳۳۵۵ متر در اسپانیا قرار دارد. این کوه سومین کوه بلند رشته کوه پیرنه است و یکی از جاذبه های اصلی پارک ملی پردیتو در اسپانیاست پارکی که ۱۷۱ گونه از پرنده ها، ۱۵۰۰ گونه از گل ها، ۳۲ نوع از پستانداران مختلف و ۸ نوع خزنده دارد.

رشته کوه تاترا – اسلواکی(Gerlachovský Štít)

این کوه با ارتفاع ۲۶۵۴ متر بلندترین کوه رشته کوه تاترا است. اولین کسی که موفق شد این کوه را فتح کند شخصی به اسم «جان استیل» بود که این کار را در سال ۱۸۳۴ انجام داد ولی امروز فقط اعضای رسمی باشگاه های کوهنوردی اجازه صعود به این کوه را دارند. رشته کوه تاترا یکی از محبوب ترین جاذبه های طبیعی این ناحیه است و وجود قله های بسیار، مسیرهای کوهنوردی و کمپینگ های مختلف کوهنوردی لذتبخشی را فراهم کرده است.

کوه Galdhøpiggen – نروژ

منطقه کوهستانی Jotunheimen در جنوب نروژ بلندترین کوه این کشور با ارتفاع ۲۴۶۹ متر را در خود جای داده است. در اینجا به غیر از بالا رفتن از این کوه تفریحاتی مثل راه رفتن بر روی یخچال ها، رفتینگ، غارنوردی و .. هم در انتظارتان است.

کوه گروسگلوکنر – اتریش(Grossglockner)

بلندترین قله اتریش با ارتفاع ۳۷۹۸ متر بخشی از رشته کوه آلپ است. ویژگی منحصربفرد این کوه شکل هرمی آن است که از دو راس مختلف تشکیل شده است و گسترده ترین یخچال طبیعی اتریش هم  روی همین کوه قرار گرفته است.