شهر تبریز از جذاب ترین شهرهای ایران است و اهمیت اقتصادی و صنعتی زیادی دارد. جاذبه های تبریز خیلی از گردشگران را برای تماشا به این شهر می کشاند البته، در کنار جاذبه های تاریخی و فرهنگی، این شهر سوغاتی های جذابی هم دارد. مطمئنا یکی از لذت بخش ترین قسمت های سفر وقتی است که مغازه های رنگارنگ شهر را برای خرید بهترین سوغاتی ها زیر پا می گذارید. با سوغاتی های تبریز آشنایی دارید؟ می دانید گردشگران معمولا در این شهر چه چیزهایی را به عنوان سوغات می خرند؟ 

قرابیه

قرابیه یکی از شیرینی های سنتی می باشد که باید از شیرینی فروشی معروف تبریز تهیه کنید و از سراسر کشور طرفدار دارد و همین امر باعث شده است که اکثر قنادی های سراسر کشور آن را تهیه کنند. قرابیه شبیه به شیرینی نارگیلی معروف خودمان است که از آرد برای تهیه و تولید آن استفاده نمی شود واز آسیاب کردن چند مغز تهیه می شود. به همین دلیل به عنوان یک شیرینی گران قیمت و مجلسی از آن یاد می شود. همچنین علاوه بر مغزهای آسیاب شده، سفیدی تخم مرغ و شکر نیز برای تولید آن لازم می باشد.

اریس(سوت شیرینی سی)

یکی از محلی ترین و قدیمی ترین سوغات شهر تبریز می باشد که به اسم سوت شیرینی سی هم مردم در تبریز آن را می شناسند. مواد لازم برای تهیه اریس، شکر، شیر و پسته می باشد که این شیرینی خوشمزه و لذیذ به شکل های تسبیحی و کاکائویی تهیه تولید می شود.

آجیل 

آجیل های تبریز در سراسر دنیا زبان زد مردم است ،زیرا کیفت بسیار بالایی دارد، همین باعث شده است سالانه صادرات زیادی را از آجیل به سراسر دنیا داشته باشیم. یکی از دلایل کیفیت بالا آجیل تبریز این است که بیشتر خشکبار آن به غیر از پسته، در شهر تبریز کاشت می شود و همین امر باعث شده است که تمامی خشکبار در دسترس باشد و به صورت تازه عرضه بازار شود و مرغوب ترین آجیل را در اختیار مردم قرار دهند.

نوقا

نوقا از دیگر شیرینی‌های سنتی تبریز است که درواقع متعلق به اروپای جنوبی و خاورمیانه بوده و در ایران هم طرفداران زیادی پیداکرده است. نوقا نوعی شیرینی از خانواده گز بوده و از سفیده تخم‌مرغ، شکر، گردو و وانیل تشکیل شده است.

شیرینی چای مراغه یا قند پنیری

شیرینی چای مراغه هم از آن دسته شیرینی های پرطرفدار آذربایجان شرقی می باشد که مردم برای سوغات از آن خریداری می کنند. این شیرینی بسیار قدیمی و از آن دسته شیرینی ها است که از قدیم در استان آذربایجان شرقی تهیه می شد. قنادی های بسیار قدیمی این نوع شیرینی را بسیار حرفه ای می پزند و از مواد آناناس، مخلوط هل، شکر، لیمو، پرتغال و بسیار دیگر از ادویه ها برای تهیه آن استفاده می کنند.

باقلوا

باقلوا نوعی شیرینی سنتی و مخصوص کشورهای آسیای میانه است که وارد کشور ما هم شده است. تبریز یکی از معروف‌ترین شهرها در زمینه تولید باقلوا به سبک ترکیه است. در تهیه باقلوا از آرد، شکر، تخم‌مرغ، هل استفاده می‌شود و این شیرینی ظاهری مربعی شکل یا لوزی شکل دارد.

معرق کاری

خرید سوغات در تبریز از محبوبترین بخش سفر گردشگران است. معرق کاری یا موزایک سازی از قدیمی ترین صنایع دستی آذربایجان می باشد که مربوط به زمان سلجوقیان می باشد. این صنایع دستی در دیگر استان ها از جمله یزد، آران و بیدگل، هرات، کاشان و سمرقند نیز در حال حاضر تولید می شود.

فرش و قالی

بدون شک یکی از معروف ترین صنایع دستی و البته سوغاتی های تبریز فرش و قالی است و حتی تبریز به عنوان شهر جهانی فرش هم معروف است. از دیرباز و از زمان سلجوقی و ایلخانی قالی بافی در استان آذربایجان شرقی رواج دارد و امروز این هنر آنقدر پیشرفت کرده که قالی های تبریز در دنیا معروف شده اند. به تازگی هنر دیگری به نام چرم فرش هم در تبریز معروف شده که کاربرد زیر انداز تزئینی و فرش دارد و با چیدمان خانه های امروزی در هماهنگی کامل است.

چرم تبریز

استان آذربایجان شرقی یکی از مشهورترین و پیشرفته ترین کارخانه های چرم سازی را در دنیا دارد که اولین کارخانه چرم سازی در ایران در سال 1308 هجری شمسی شروع به فعالیت کرد. خرید سوغات در تبریز را با چرم شروع کنید. کفش چرم تبریز از معروف ترین سوغات شهر تبریز است که دارای کیفیت بسیار بالا در زمینه ی چرم، دوخت کفش و ظرافت و زیبایی آن می باشد. این امر باعث شده است که کفش های دست دوز تبریز در ایران دنیا مشتریان بسیار زیادی داشته باشد.

سفال و سرامیک

شاید برای شما هم جالب باشد که تبریز یکی از شهرهای فعال درزمینه تولید سفال و سرامیک است. تولید سفال سفید در تبریز رواج دارد. سفال‌های تبریز از نوعی خاک مرغوب تهیه می‌شوند و سفال می‌تواند سوغاتی بسیار خوب از تبریز برای نزدیکان باشد.

قلم زنی

قلم زنی در واقع نقش آفرینی بر روی فلزاتی مثل مس و نقره است  که قدمت آن به زمان سیت ها و سکاها بر می گردد. دو سبک مختلف برای قلم زنی در ایران وجود دارد که یکی از آن ها سبک تبریزی است که در آن برای نقش آفرینی از حرکت و فشار مچ دست استفاده می شود و نه چکش! به همین دلیل نقش و نگارهایی که از قلم زنی تبریزی به وجود می آید ظریف و کم عمق است.