غذا یکی از نمادهایی است که به خوبی فرهنگ هر ناحیه را نشان می دهد در شمال ایران هم مردمی خلاق با سالم ترین و بهترین مواد اولیه، غذاهایی را به وجود آورده اند که اشتها آور و خوشمزه اند. شمال ایران پر از غذاهای رنگارنگ است که با چاشنی های بومی، وسوسه انگیز و در کل کشور معروف شده اند. 

مالابیج

یکی از غذاهای خوشمزه و خوش رنگ و لعاب مازندرانی ها مالابیج است که با نام مالاتا نیز شناخته می شود. برای تهیه این غذا از ماهی سفید، سبزی‌های معطر، مغز گردو، رب انار و گلپر استفاده می کنند. در اصل باید ماهی شکم پر شده را با حرارت آتش و زغال کباب کنند؛ اما امروزه پخت این غذا با سرعت بیشتری در فرها و ماکروفرها صورت می گیرد. بومی ها ماهی سفید نر را برای این غذا ترجیح می دهند چرا که معتقدند این نوع ماهی گوشت سفت تر و خوشمزه تری دارد.

مرغ ترش

مرغ ترش از غذاهای سنتی شمال ایران است که وجود دو ماده ی سیر و نارنج آن را از دیگر خورشت های ایرانی متمایز کرده است. مواد لازم برای درست کردن این غذا گوشت مرغ، پیاز، سیر، آب نارنج، لپه، سبزیجات خرد شده (ترکیب جعفری، گشنیز، نعناع و گاهی کمی تره)، آب، تخم مرغ، نمک و فلفل است.

ناز خاتون

بادمجان یکی از چیزهایی است که مازندرانی ها به وفور در غذاهای شان از آن بهره می برند. آنها از بادمجان کبابی، رب انار یا آب انار، گوجه فرنگی، پیاز رنده شده، آبغوره، نعنای خشک و گلپر غذایی به نام نازخاتون تهیه می کنند که طرفداران زیادی دارد. این غذا در نزد کسانی که دارای رژیم گیاهخواری هستند محبوبیت زیادی دارد. 

باقلا وابیج

یکی از مواد پرکاربرد در آشپزی مازندرانی ها، باقلای مازندرانی یا باقلا پلویی است. آنها با استفاده از این ماده و ترکیب آن با شوید خشک، تخم‌مرغ، سیر، کره و روغن، زردچوبه و دارچین غذایی به نام باقلا وابیج درست می کنند. در کنار این غذا معمولا برنج، زیتون پرورده، ماهی شور و ماست هم سرو می شود.

کال کباب

کال کباب یک پیش غذای خوشمزه ی شمالی است که حیفه به شمال سفر کنید و آن را امتحان نکنید. ممکن است با دیدن اسم کباب فکر کنید با یک غذای گوشتی طرفید اما اصلا این طور نیست. مواد لازم برای درست کردن این غذا بادمجان کبابی، ترکیب سیر و گردوی آسیاب شده، آب انار ترش، نعناع و سبزی محلی چوچاق است. چوچاق یک سبزی شمالی است که می توانید آن را در بازارهای محلی شمال پیدا کنید و از آن جایی که طعم عطرش خیلی زیاد است فقط مقدار کمی از آن را در این غذا استفاده می کنیم. 

بورانی بادمجان کبابی

اگر به دنبال یک پیش غذا یا میان وعده خوشمزه هستید و یا می خواهید غذای سبکی بخورید بورانی بادمجان شمالی ها را فراموش نکنید. این بورانی از ترکیب بادمجان کبابی با ماست پرچرب درست می شود و پودر موسیر و نمک نیز به آن اضافه می کنند. 

کباب ترش

 

کباب ترش از غذاهایی است که نمی شود به شمال رفت و آن را امتحان نکرد. برای درست کردن این غذا گوشت ها با ترکیب سبزیجات خرد شده روغن، پیاز، سیر رنده شده، گردوی چرخ شده و رب انار مزه دار و روی زغال کبابی می شوند.

میرزا قاسمی

میرزا قاسمی از معروف ترین غذاهای شمالی است که خیلی ها در دیگر شهرهای ایران هم آن را درست می کنند. برای تهیه ی این غذا از بادمجان، گوجه فرنگی، سیر، تخم مرغ، ادویه و رب گوجه فرنگی استفاده می شود و چیزی که آن را خوش طعم می کند بادمجان های کبابی است.

خورشت آلو

اگر غذاهای ملس دوست داشته باشید حتما خورشت آلو یکی از محبوب ترین غذاهای شماست. برای تهیه ی این غذا از مرغ، دانه‌ های انار، آب نارنج، زعفران، پیاز، آلو و گردو استفاده می شود. باید بگذارید آب خورشت خشک شود و آن را به صورت غلیظ سرو کنید. اگر دانه های اناری که در این غذا استفاده می کنید ترش است باید کمی شکر به آن اضافه کنید تا طعمش ملس شود.

ترشی تره

برای درست کردن این غذا اول سیر له شده را با نمک و زردچوبه تفت می دهیم و بعد تخم مرغ ها را به آن اضافه می کنیم. در ظرف دیگری برنج و انواع سبزیجات خرده شده را می پزیم و بعد از مدتی آرد را به این ترکیب اضافه می کنیم. در آخر ترکیب تخم مرغ و سیر را در خورشت می ریزیم و غذا آماده می شود.

نرگسی اسفناج

اگر به دنبال یک غذای سریع، خوشمزه و مقوی هستید به سراغ نرگسی اسفناج بروید که یکی از غذاهای محلی محبوب در شمال کشور است. اسفناج تازه، پیاز، تخم مرغ و سیر مواد تشکیل دهنده این غذای ساده و لذیذ هستند. وجود اسفناج در این غذا باعث شده تا خواص زیادی داشته باشد.

اردک شکم پر

اردک در شمال ایران به وفور در غذاها استفاده می شود. یکی از خوشمزه هایی که با استفاده از اردک می پزند، اردک شکم پر است که هر کسی از عهده تهیه اش بر نمی آید. این غذا صبر و حوصله و سلیقه زیادی می طلبد و باید تمام فوت و فن طبخ آن را بدانید. برای تهیه این غذا پیاز، رب انار، رب گوجه، رب نارنج ،ادویه و سبزی معطر را در شکم اردک می ریزند و سپس آن را طبخ می کنند.

باقلا قاتق

باقلا قاتق از غذاهای ملی و محبوب شمال است که با لوبیا رشتی، شوید، سیر و تخم مرغ درست می شود و معمولا با برنج کته سرو می شود. برای تهیه این غذا اول سیر با شوید تفت داده می شود و بعد باقلا و آب به آن اضافه می شود تا خوب بپزد. بعد از پخته شدن باقلاها تخم مرغ ها را به غذا اضافه می کنیم.

بادمجان شکم پر

می رسیم به یک شکم پر خوشمزه دیگر که کاملا گیاهی است و بسیاری آن را بیشتر می پسندند. برای طبخ این غذا به بادمجان، گوجه فرنگی، پیاز، گردو، سیر، سبزی شامل چوچاق و اناریجه یا سبزی معطر، رب انار، نمک و فلفل و زردچوبه، روغن و خلال بادام احتیاج دارید. این غذا در عین سادگی بسیار خوشمزه است و معمولا با برنج یا نان سرو می شود.

مرغ شکم پر

اگر می خواهید یکی از شکم پرهای مازندرانی را امتحان کنید ولی طعم گوشت اردک را دوست ندارید یا ماهی و غذاهای دریایی را نمی پسندید می توانید مرغ شکم پر را بچشید. این غذا با استفاده از مرغ، سبزی شامل جعفری، گشنیز، نعنا و ترخون، مغز گردوی چرخ شده، آلو و قیسی، پیاز سرخ شده، زعفران، زرشک، شکر، آب لیمو یا آب نارنج و نمک و فلفل تهیه می شود. 

بشته واش

آش غذایی است که تقریبا در تمام نقاط ایران به شکلی خاص پخته می شود. اگر از طرفداران این غذا هستید حتما بشته واش را امتحان کنید و از طعم آن لذت ببرید. این آش با استفاده از اسفناج، عدس، سیر، پیاز، زیره‌ سبز و زردچوبه تهیه می شود و سرشار از آهن است. بشته واش با نارنج و زیره‌ فراوان حسابی می چسبد.

شوید قرمه

این غذا با شوید تازه، گوشت، روغن، پیاز، گوجه سبز و لوبیا قرمز درست می شود و باید ساعت ها بپزد تا حسابی جا بیفتد البته حواستان باشد که لوبیاها را حتما چند ساعتی خیش کنید.

کئی پلا

کدو پلو یکی دیگر از غذاهای محبوب مازندرانی است که با کدوی رنده شده، گوشت چرخ کرده، پیاز، زیره، برنج، زردچوبه و کره ی محلی درست می شود هر چند که می توانید با توجه به ذایقه تان در مواد اولیه ی آن کمی تغییر ایجاد کنید.

ترش ترشو

طرفداران آش می توانند حسابی در مازندران خوش بگذرانند و آش های خوشمزه این دیار را امتحان کنند. یکی از غذاهای دیگر مازندرانی که بسیار به آش شباهت دارد، ترش ترشو است که برای تهیه آن برنج را همراه با حبوبات و ترشی آلوچه به شکل آش در می آورند.