شیراز یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است، شهری تماشایی با باغ ها و آثار تاریخی فراوان که نه فقط گردشگران داخلی بلکه گردشگران زیادی هم از خارج کشور دارد. اهمیت این شهر در حدی است که حتی روزی در تقویم هم برای آن در نظر گرفته شده و ۱۵ اردیبهشت به نام روز شیراز نامگذاری شده است. پیش از این در مورد هیچ کدام از شهرهای ایران سابقه نداشته که روزی به نام شهری خاص معرفی شود و شیراز در مورد تکه تازه است. در این روز در شهر شیراز برنامه ها و رویدادهای فرهنگی زیادی برگزار می شود که جذابیت این شهر را دوچندان می کنند.

ماجرای ثبت ۱۵ اردیبهشت به نام «روز شیراز» چند سال پیش برمی گردد زمانی که این نامگذاری در شورای شهر شیراز تصویب شد و خیلی زود به تایید مجلس هم رسید. اگر تا به حال در اردیبهشت ماه گذرتان به شیراز افتاده باشد حتما می دانید که این شهر در این ماه چقدر سرسبز و تماشایی ست و از همه مهمتر عطر بهار نارنج در باغ ها و خیابان های این شهر جایی رویایی و بهشتی را پدید آورده است. خیلی ها اردیبهشت را ماه شیراز می دانند و منتظرند تا اردیبهشت شود و سفری به شیراز ترتیب دهند به خصوص اینکه در این ماه به مناسبت روز شیراز مراسم متنوع و جالبی هم در سطح شهر برگزار می شود.

شیراز شهری برای تماشای تاریخ است، جایی با طبیعت دل انگیز که مدت ها الهامبخش شاعران بوده و باید مورد توجه قرار بگیرد و اقداماتی در جهت حفظ آثار تاریخی اش شود. با اینکه ۱۵ اردیبهشت روز شیراز است اما شاید افراد کمی از مردم ایران از این روز اطلاع داشته باشند برای همین هم هست که در این چند سال مراسم قابل توجهی که شایسته ی این شهر فرهنگی و تاریخی باشد برای آن در نظر نگرفته شده است با این حال، یکی از جذاب ترین و تماشایی ترین مراسمی که تا به حال در روز شیراز انجام شده به پرواز درآوردن بالون های رنگارنگ در این شهر است. فکرش را بکنید ۱۲ بالون که از کشورهای اروپایی به ایران آورده شده بودند همزمان در آسمان شهر به پرواز در آمدند و حال و هوایی خاص را برای شیراز به وجود آوردند.

هدف بیشتر برنامه ها و جشنواره هایی که در این روز برگزار می شوند معرفی جاذبه های تاریخی و همینطور سنت ها و آداب و رسوم شیراز است برخی از این برنامه ها هم جنبه ی تفریحی و سرگرمی دارند و می خواهند باعث شکل گیری شیرازی با نشاط شوند. تعدادی از کارشناسان، برنامه هایی که در این روز برگزار می شود را تکراری و خسته کننده می دانند و معتقند که این جور برنامه ها هیچ دستاورد و حاصلی برای شهر ندارد. در بعضی از سال ها هم هیچ برنامه ی به خصوصی در شهر انجام نشده و اصلا انگار در انگار که روز این شهر تاریخی ست. در هفته شیراز معمولا برنامه هایی مثل جشن بادبادک ها، رایگان شدن اتوبوس ها و پیاده روی های خانوادگی برگزار می شود که گاهی در روز های دیگر سال هم انجام می شوند و نمی توان آن ها برنامه های اختصاصی روز شیراز در نظر گرفت. طبق برنامه قرار است که امسال هم مانند سال های قبل برنامه های یکسانی برگزار شوند که فرق زیادی با سال های گذشته ندارند. امسال از پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت به مدت یک هفته برنامه های متنوعی در اماکن گردشگری شهر برگزار می شود که می تواند علاقمندان و گردشگران زیادی را به خود جذب کند.

 

این روزها به هر جاذبه گردشگری معروف شیراز که پا بگذارید آثاری از روز شیراز را در آن می بینید؛ اگر گذرتان به ارگ کریمخان زند افتاد نمایشگاهی از عکس های شیراز قدیم توجهتان را جلب می کنند، عکس هایی که می تواند حسابی تاریخ دوستان و هنر دوستان را ذوق زده کنند. مطمئنا این که بدانید شیرازی که امروز می شناسید در گذشته های دور چه شکل و شمایلی داشته برایتان جالب است. یکی دیگر از نمایشگاه های جذاب این ارگ، نمایشگاه فرآیند تولید فرش دستباف است که شناخت شما را درباره این صنایع دستی جذاب بالا می برد.

یکی از معروف ترین جاذبه های شیراز حافظیه است پس مطمئنا در روز شیراز برنامه های متنوعی را در آن شاهد هستید. این روزها اگر به حافظیه بروید نمایشگاهی از کتابت و خوشنویسی اشعار حافظ را می بینید که مجموعه ای از خوشنویسی های دیدنی و جذاب را در کنار هم گرد آورده است. نظرتان با تماشای مینیاتور چیست؟ در این هفته در حافظیه نمایشگاه مینیاتور برای علاقمندان به این هنر برگزار می شود. در حافظیه رویدادهای هایی هم برای گردشگران خارجی در نظر گرفته شده برنامه هایی مثل اجرای شب شعر و برنامه خوشنویسی روح القدس.

رزرو هتل بزرگ شیراز

 

رزرو هتل زندیه شیراز

 

رزرو هتل پارس شیراز

 

رزرو هتل چمران شیراز