آن قدر که خیابان های تهران در حال تغییر و تحول است که هر چند سال یک بار نمی توان مطمئن بود که اگر به کوچه و خیابانی برگردی، باز با همان بافت و همان ساختمان ها و یا حتی همان اهالی روبرو شوی! البته این امر با توجه به بسیاری از واقعیت ها زیاد هم از ذهن دور نیست. مثلا به طراحی منازل نگاه کنید؛ طی هر مدت کوتاهی که می گذرد شیوه ها و سبک های نوین تری به علم ساخت و ساز عمران اضافه می شود و خب البته سلیقه ی مخاطبین و افراد دچار تغییر و دگرگونی می شود و همین خود عاملی بسیار تعیین کننده در تغییر بافت شهری است. اما در این میان هنوز هم هستند محله هایی قدیمی که هنوز هم با همان بافت سنتی و قدیمی و اهالی اصیلش هنوز هم پابرجا هستند و همان و حال و هوا را به شما در میان ساختمان های سر به فلک کشیده با طراحی اروپایی را به هر کسی که در آن پا بگذارد، هدیه می دهد. 

چهار راه استانبول

خیابان چهار راه استانبول یکی از خیان ها و محله های قدیمی تهران است که قبلا با نام چهار راه اسلامبول شناخته می ‌شده است.

تجریش
هزار سال پیش تجریش را طجرشت می نامیدند. تجریش، یکی از محله‌ های قدیمی تهران است که اتفاقا جاذبه‌ هایگردشگری زیادی در آن نیز قرار گرفته است و از جمله ی آن ها می توان به امامزاده صالح و کاخ سعد آباد اشاره کرد. البته از بازار قدیمی تجریش و مراکز خرید بزرگ آن هم نمی توان به سادگی گذشت.

خیابان مولوی

خیابان مولوی تهران نیز یکی دیگر از خیابان ها و محله های قدیمی تهران است که قدمت آن به زمان ناصر الدین شاه برمی‌ گردد. از جاذبه‌ های مهم خیابان مولوی می‌توان به بازار تاریخی مولوی، بازار پارچه فروش ها، کلیسای طاووس، کوچه باغ ایلچی و کوچه مرغی اشاره کرد.

امروزه این خیابان یکی از بزرگ ترین و کامل ترین مراکز فروش پارچه و پرده و خواروبار می باشد و از این رو افراد بسیاری را به شمت خود جلب نموده است.

کوچه مروی

کوچه مروی یکی از قدیمی‌ترین مراکز خرید و محله های تهران است که در گذشته بیشتر مهاجران عرب در آن به تجارت می ‌پرداختند. انواع خوراکی خارجی که در نقاط دیگر شهر کمتر به چشم می‌ خورند، بورس انواع لوازم آرایش، اسباب ‌بازی و چای و قهوه و غیره در این کوچه فراوان است. فلافل های معروف این کوچه ، عمارت شمس‌العماره و بسیاری از ساختمان‌های قدیمی دیگر تهران مانند سرای روشن و بازار تهران در نزدیکی این کوچه قرار دارد. کوچه مروی در خیابان ناصرخسرو قرار گرفته است. این کوچه از طرف غرب به این خیابان و از طرف شرق به خیابان پامنار محدود می ‌شود.

 خیابان لاله زار

محله های قدیمی تهران بدون لاله زار معنا و روح ندارند،خیابان لاله زار یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران است که در گذشته میزبان مراکز فرهنگی و هنری مثل سینما و تئاتر بوده است و امروزه بورس لوازم الکترونیک است. گراند هتل امروزه تبدیل به انباری متروکه شده که اجازه ی ورود به آن داده نمی‌شود.

محله ی فرحزاد

فرحزاد یکی از محله های قدیمی و خوش آب و هوای تهران است که اتفاقا بسیار معروف و محبوب است زیرا رستوران های سنتی و باغچه های آن مکانی بسیار زیبا و مناسب تبدیل شده است. فرحزاد به ۳ قسمت؛ فرحزاد بالا یعنی شمال اتوبان یادگار امام، فزحزاد پایین یعنی جنوب اتوبان یادگار امام و محله ی امامزاده می رسد.

فرحزاد از محله های قدیمی شمال تهران است که از گذشته به صورت روستایی در مسیر جاده امامزاده داوود استقرار داشته و به مرور زمان و در اثر توسعه پایتخت به صورت محله ای از شهر تهران درآمده است.

کن سولقان

یکی از محله های قدیمی تهران که بسیار قدیمی است، محله ی کن است که دارای جاذبه های طبیعی و بناهای تاریخی چند صد ساله در خود است. کن این پتانسیل را دارد که به عنوان یک قطب گردشگری در استان تهران معرفی شود.

کن از دو روستا در شمال غربی شهر تهران ساخته شده است که نام این دو روستا کن و سولوقون می باشد.

رودخانه ی کن از رشته کوه های توچال سرچشمه می گیرد. محله ی سولولقون که با کن است، یکی از توابع محله کن می باشد که از ۱۶ آبادی تشکیل شده است.

خیابان شمیران

شمیران، شمیرانات و یا همان خیابان شمرون یکی دیگر از محله های قدیمی تهران است که اتفاقا طرفداران بسیار زیادی در بین افراد مختلف دارد. جالب است بدانید که تقریبا ۹۹ درصد مردم در گفتار عامیانه به این خیابان، شمرون می گویند.

شمرون منطقه‌ ای است که در مجاورت شهر تهران و در شمال و شمال شرق آن قرار گرفته است. شمرون را به عنوان شمالی ‌ترین منطقه ی تهران می شناسند. شمرون در گذشته منطقه ‌ای ییلاقی و خوش آب و هوا در شمال تهران بوده که محل اقامت تابستانی و تفرجگاه پادشاهان قاجار و پهلوی بوده‌ است و چندین مجموعه ی کاخ و اقامتگاه توسط آنان در شمیران ساخته شده‌ است.

از جمله ی این کاخ ها، کاخ سعد آباد و کاخ نیاوران هستند که امروزه تبدیل به موزه شده اند. شمیران دارای آب و هوای لطیف و معتدل کوهستانی برخوردار است. تابستان هایش خنک و زمستان هایش سردِ سرد است. از جمله شاخصه های محله ی شمرون این است که سرتاسر این خیابان با درخت های چنار کهنسال و تنومند پوشیده شده است.

محله ی حصارک تهران

از جمله ی دیگر محله های قدیمی تهران محله ی حصارک تهران است. حصارک تهران در شمال غربی تهران واقع شده است. حصارک یکی از محله های بسیار قدیمی تهران است که در حال حاضر با رشد بی سابقه ای روبرو شده است و ساخت و ساز در آن افرایش یافته است. حصارک از شمال به دامنه‌ های البرز و آبریز کوه‌ های امامزاده داوود و کیگا و سولقان می ‌رسد.