کشور عراق مدفن چندین امام شیعیان است و به‌همین دلیل این کشور را می‌توان یکی از قطب‌های گردشگری مذهبی، به‌خصوص برای شیعیان نامید. شهر نجف که آرامگاه امام اول شیعیان حضرت علی (ع) را در خاک خود به آغوش کشیده است، یکی از مهم‌ترین شهرهای عراق است و در گذشته بسیاری از عالمان دینی و مراجع برای تحصیل علوم دینی به‌ این شهر می‌آمدند. مرقد مطهر حضرت علی (ع) همچون جواهری است که این شهر را آراسته است. در اعیاد اسلامی و هم‌چنین ایام سوگواری و شهادت ائمه‌ی اطهار، نجف مملو از زائرانی می‌شود که برای عرض ادب و ارادت به پیشگاه مولای خود می‌آیند. گفته می‌شود سفر به مکان‌های مذهبی دعوتی است و امامان خودشان باید شما را دعوت کنند تا این سفر قسمتتان شود؛ پس اگر روزی شما هم جزو دعوت‌شدگان بودید، بهتر است نکاتی را قبل از رفتن به این سفر معنوی به‌یاد داشته باشید تا آنجا مشکلی برایتان پیش نیاید.

اطلاعات کلی شهر نجف

اختلاف ساعت با ایران: ۱/۵- ساعت

زبان رسمی: عربی و کردی

واحد پول: دینار عراق

نوع برق شهری: ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز (دو شاخه‌ی نوع C/D/G)

کد کشور: ۹۶۴++

کد شهری: ۳۳

شماره تلفن‌های اضطراری:

پلیس: ۱۲۲۱۰۴

آمبولانس: ۱۲۲

آتش نشانی: ۱۲۲۱۱۵

جهت رانندگی: راست

فرودگاه بین المللی: فرودگاه النجف

وضعیت آب و هوایی

آب‌ و هواى‌ نجف‌ در تابستان‌ گرم‌ و خشک و در زمستان‌ سرد و سوزناکک است‌. در فصل تابستان‌ زمانی که گرما شدت‌ مى‌گیرد، مردم‌ به‌ سردابه‌‌هایى‌ حفر شده‌ در دل‌ زمین‌ پناه‌ می‌برند. این‌ سردابه‌ها به ‌شکلى‌ بدیع‌ و با عمق‌هایى‌ متفاوت‌ حفر شده‌اند. دلیل این اختلاف دما در نجف، موقعیت جغرافیایی آن است. در تابستان‌ دمای هوا بسیار بالا می‌رود و بادهاى‌ داغ‌ «سموم‌» مى‌وزد؛ به‌ گونه‌اى‌ که‌ دماى ‌آن‌ در تابستان‌ به‌ ۴۵٫۵ درجه‌ سانتیگراد مى‌رسد. اما سرماى‌ آن‌ به‌ حدى‌ است‌ که‌ آب‌ منجمد شده و دما به‌ صفر درجه‌ و گاه‌ به‌ پایین‌تر‌ از آن‌ نیز مى‌رسد.

موقعیت جغرافیا شهر نجف

از لحاظ جغرافیایی شهر نجف در ۱۶۰ کیلومتری جنوب بغداد و در نزدیکی شهر کوفه نیز قرار دارد. نزدیکی شهر نجف و کوفه به نحوی است که نمی‌توان این دو شهر را از همدیگر مجزا دانست. مطابق با آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۴ انجام شد این شهر دارای جمعیتی برابر با ۱۳۸۹۵۰۰ نفر می باشد.

اقامت در شهر نجف

بهترین و آسان ترین راهنمای سفر به نجف همراه شدن با کاروان های زیارتی است، در حال حاضر وضعیت هتل های این شهر بهتر شده است. نکته ای که باید حتما به آن توجه داشته باشید این است که از هاستل های این شهر به هیچ وجه استفاده نکنید. هتل‌ها نیز درجه‌های مختلف دارند و کیفیت و وضعیت آن‌ها روز به روز بهتر می شود.

حتما همراه خودتان ملافه اضافه و لوازم بهداشتی ببرید چرا که سرویس دهی های هتل های این شهر ممکن است آن چنان مطلوب شما نباشد.

رستوران ها و غذاهای نجف

شهر نجف پر از رستوران است اما شاید بهتر باشه به تمام آنها اطمینان نکنیند.شما می تونین اسم رستوران و غذاخوری های مطمئن رو از تور لیدر و یا هتل خودتون بپرسید تا با خیال راحت وعده غذایی رو بیرون از هتل میل کنید. رستوران های رستوران Restaurant Tngerh tourism ، رستوران العزائم ، رستوران  Al Wa’ahaو رستوران ابو مصطفی للدجاج غذهای عربی سرو می کنن و رستوران پیتزا پیتزا  Pizza Pizza هم همون طور که از اسمش پیداست طعم آشنای پیتزا رو براتون فراهم کرده. رستوران الطازج النجف ، رستوران ثابت و رستوران ولایت علی هم همگی غذایی با کیفیت دارن. رستوران ال مسک  Al Mesk ، رستوران آش وهریسه ورستوران مطعم المحافظه هم از رستوران های خوب کوفه هستند. درنهایت هم بهتره تا غذای کنسروی و یا تنقلات فاسد نشدنی(مانند بیسکویت، توت خشک، آلو، پسته، مغز گردو و …) همراه داشته باشید. در مورد آب معدنی هم، تنها از آب آشامیدنی پلمپ شده و بهداشتی استفاده کنید.

جاذبه های زیارتی در نجف اشرف

حرم حضرت علی (ع)

بارگاه مطهر حضرت علی (ع) در مرکز شهر نجف است و مهمترین جاذبه گردشگری مذهبی این شهر است. تا زمان حکومت هارون الرشید کسی از محل این حرم اطلاعی نداشت تا اینکه در آن زمان هارون الرشید اولین حرم را برای آن ساخت.

مسجد عمران بن شاهین

این مسجد از قدیمی‌ترین مساجد نجف است که در شمال صحن مطهر قرار دارد. درب ورودی آن در قسمت راست راهروی ورودی باب شیخ طوسی واقع شده و چند عالم بزرگ اسلامی دراین مکان دفن شده اند.

قبر حضرت آدم (ع)

مطابق با آنچه که ادیان ابراهیمی می گویند، حضرت آدم منشا تمام انسان های جهان است. عمر آدم را بر اساس روایات ۹۳۰ سال می دانند. آدم در مکه در گذشت و در همان جا دفن گردید، بعدها پیکر او را به نجف بردند و حالا در نزدیکی علی بن ابیطالب آرمیده است.

مسجد الراس

این مسجد در غرب صحن حرم است و چسبیده به رواق می باشد در روایتی از امام صادق گفته شده که سر مقدس امام حسین در این محل است.

ایوان العلما

این ایوان در وسط ضلع شمالی رواق مطهر قرار دارد و مقبره تعدادی از علمای بزرگ در این محل است.

حسینیه صحن شریف

این حسینیه در قسمت شمال صحن مطهر واقع شده و درب آن از سمت ایوان سوم از زاویه‌ی شمال شرقی باز می‌شود.

قبرستان وادی السلام

قبرستان وادی السلام بزرگ ترین قبرستان در جهان است و در آن بیش از ۵ مییلیون قبر وجود دارد، این قبرستان در قسمت شمالی حرم امیرالمومنین است و از افراد برجسته ای که در آن دفن هستند می توان به حضرت هود و صالح اشاره کرد.

نکات مهم سفر به نجف

  1. حتما توجه داشته باشید که بر روی تمام وسایل و ساک های خودتان نامتان را بنویسید.
  2. بردن موبایل، دوربین عکاسی و فیلم‌برداری به داخل حرم‌ها و اماکن زیارتی ممنوع است.
  3. اعمال زیارت حرم امام علی (ع) و مسجد کوفه طولانی است به همین خاطر، یک بطری آب و آب نبات یا شکلات همراه خودتان داشته باشید.
  4. حتما واسیل بهداشتی لازم برای اقامت چند روزی که در این شهر هستید همراه خودتان ببرید چرا که در هتل ها و حتی درسطح شهر هم آنچنان بهداشت ممکن مطلوب شما نباشد.
  5. از رفتن به شهرهای دیگر و نقاط ممنوعه اکیدا خودداری فرمایید، چون پوشش امنیتی در آن اماکن وجود ندارد.
  6. هرگز سعی نکنید که بدون ویزا وارد خاک عراق شوید، چرا به شدت با افراد خاطی برخورد می شود و حبس های ۱ تا ۳ ساله دارد.
  7. از محل تصادفات که تجمع افراد را موجب می‌شود و محل انفجارات احتمالی دور شوید.
  8. حمل هر گونه مواد مخدر، حتی به میزان کم یا بعنوان دارو، برای مامورین عراق کاملا غیر قابل قبول است و جرایم بسیار سنگینی دارد.
  9. پیشنهاد می کنیم که چند قرص ضروری مثل قرص سرماخوردگی، ضد اسهال و قرص مسکن ساده هم همراه خودتان داشته باشید.