مسکو، پایتخت روسیه و مهم ترین شهر این کشور پهناور است و سالانه میلیون ها نفر به این شهر سفر می کنند. یکی از دغدغه های مسافران خرید سوغاتی و یادگاری است. همه ما دوست داریم بهترین سوغاتی های آن کشور و شهر را به عنوان یادگاری برای دوستان و عزیزانمان همراه بیاوریم. مسکو سوغاتی های زیادی دارد و با هر سلیقه و بودجه ای می توانید هدایای خوبی خریداری کنید.

عروسک های ماتریوشکا-Matryoshka doll

یکی از معروف ترین و بهترین سوغاتی های مسکو و به طور کل روسیه عروسک هایی کوچک به نام ماتریوشکاست. این عروسک ها در واقع مجموعه ای از عروسک های چوبی است که به ترتیب اندازه ساخته شده اند و داخل همدیگر قرار می گیرند. به این ترتیب تمام عروسک ها به ترتیب می توانند داخل همدیگر پنهان شوند و در آخر تنها بزرگ ترین عروسک ماتریوشکا دیده می شود. تعداد این عروسک ها از ۳ تا ۱۰ عدد متغیر است اما در برخی مناطق تا ۵۰ تا و حتی بیشتر هم دیده می شود. این عروسک ها ریشه در سنت ها و آداب و رسوم این منطقه دارند و نوع سنتی و اصیل آن به شکل یک زن است که لباس های سنتی و رنگارنگ روستایی به تن دارد و یک روسری رنگی به سر کرده است. در مسکو، شهرهای دیگر روسیه و حتی کشورهایی که زمانی جزء شوروی بودند می توانید این عروسک های چوبی و رنگی را پیدا کنید. قیمت این عروسک ها هم چندان زیاد نیست و برای سوغاتی بهترین گزینه به حساب می آیند.

سماور-Samovar

بله، سماور هم یکی از بهترین سوغاتی های مسکو و روسیه است.سماور و چای و استکان امروزه آن قدر در فرهنگ ما ایرانی ها جا افتاده است که خیلی ها نمی دانند که این شیوه چای نوشیدن از فرهنگ روسی به ایران وارد شده است. بنابراین اگر به مسکو رفتید و سرویس های چایخوری و سماورهای رنگارنگ و قدیمی و عتیقه را در گوشه و کنار شهر دیدید تعجب نکنید. سماور، در روزگاران قدیم سلطان بی منازع میهمانی های چای اشراف و دربار بوده است. سماورهای ذغالی که بعدها با سماور گازی و برقی جایگزین شد یکی از جنبه های سنتی فرهنگ روسی است و امروزه یکی از بهترین سوغاتی های مسکو به حساب می آید. در سفر به مسکو و روسیه می توانید سماورهای زیبا با نقش و نگارهای مختلف را به عنوان سوغات و هدیه به یادگار بیاورید و از آن استفاده کنید یا به عنوان دکور و تزیین در گوشه ای از خانه تان قرار بدهید. سماور سنتی روسی که در قرن های ۱۸ و ۱۹ استفاده می شد با ذغال کار می کرد و دودکشی کوچک درونش داشت.

جعبه های لاکی پالخ و فدوسکینو-Palekh and Fedoskino Lacquer Boxes

جعبه لاک یکی از بهترین سوغاتی های سنتی مسکو محسوب می گردد. لایه های سیاه و سفید با لعابی بر روی آن یکی از زیباترین طرح های این جعبه ها می باشد. بر روی این جعبه ها نقش هایی از افسانه های روسی نیز حک می شود. 

 این جعبه های چوبی در اندازه ها و طرح های بسیار متنوعی تولید می شوند، بنابراین می توانید با توجه به سلیقه و بودجه ای که دارید چندتایی از آن ها را خریداری کنید و به عنوان سوغات همراه بیاورید.
شکلات

در سال 1899 فردی با نام Alexey Abrikovos اولین شکلات روسی را تولید کرد و در اختیار مردم قرار دارد. امروزه شکلات روسیه یکی از مشهور ترین شکلات های جهان می باشد.

کهربا-Amber

جالب است بدانید که کشور روسیه یکی از بزرگ ترین و غنی ترین معادن کهربا در دنیا را دارد و به همین دلیل جواهراتی که با استفاده از سنگ زیبا و ارزشمند کهربا تهیه شده اند بهترین سوغاتی های مسکو محسوب می شوند. همان طور که می دانید کهربا در واقع صمغ درخت است که در طول میلیون ها سال فسیل شده و به شکل سنگی شفاف و خوشرنگ در آمده است. شاید باورتان نشود اما ۹۰% سنگ کهربای جهان از منطقه کالینگراد در غرب روسیه استخراج می شود. در سفر به مسکو یا سنت پترزبورگ پیشنهاد می کنیم فرصت را از دست ندهید و این سنگ زیبا را خریداری کنید. در مسکو فروشگاه های جواهرفروشی متعددی وجود دارند و سنگ کهربا را به شکل های مختلف، از سنگ تکی گرفته تا زیورآلاتی که در آن ها کهربا کار شده به فروش می رسانند.

شال پاولووا پوساد-Pavlovo Posad shawls

شهر پاولوفسکی پوساد نام شهری کوچک در نزدیکی مسکو است که به خاطر کارخانه های شال و روسری اش شهرت زیادی پیدا کرده است. این کارخانه از اواخر قرن ۱۸ در این شهر فعال بوده است، اما شال هایش همچنان پرطرفدار است و مشتریان زیادی در سرتاسر دنیا دارد. شال سنتی روسی که درواقع روسری های سه گوش بزرگ با طرح گل های رنگارنگ روی آن است یکی از پوشش های سنتی و محلی مردم روسیه محسوب می شود. اگرچه این مدل شال پوششی قدیمی به حساب می آید، اما صنعت فشن و مد آن را دوباره باب کرده و بسیاری از زنان روسی در فصل زمستان این شال های گرم و زیبا را می پوشند. به همین دلیل یکی از بهترین سوغاتی های مسکو می تواند همین شال سنتی پاولو پوساد باشد. اگر به مسکو سفر کردید می توانید چند عدد از این روسری های زیبا و رنگارنگ را برای عزیزانتان سوغات بیاورید.