همانطور که بسیاری از گردشگران و جهانگردان ترجیح می دهند به مناطق خوش آب و هوا و ساحلی یا جنگلی سفر کنند، بسیاری دیگر در این میان ترجیح می دهند که به دیدن بزرگترین بیابان های زمین بروید. صحرا ها و بیابان ها یکی از مناطق طبیعی و محیط زیستی دنیا برای سفر و طبیعت گردی است. در میان این صحراها و بیابان ها، بر خلاف تصور همگان که فکر می کنند، هیچ چیز پیدا نمی شود، می توانید جاذبه های مهیج بسیاری پیدا کنید.هتل میخوام با معرفی بزرگترین بیابان های زمین از نظر وسعت شما را با یکی از مهم ترین مناطق زمین شناختی آشنا نموده و در انتها لیستی از بهترین و بزرگترین صحراها را مطرح می کند. در انتهای این مطلب می توانید نام چند صحرا و بیابان را که هر یک به یکی از قاصد گردشگری پر طرفدار دنیا تبدیل شده اند و یا به دلیل خصوصیاتی که دارند، بسیار مشهور شده اند، ببینید. در ایران نیز می توانید به صحرا و بیابان های کشورمان رفته و تفریحات بسیاری از جمله سافاری بر روی تپه های شنی، پیاده روی از عرض کویر، آموزش بقا در صورت گم شدن در کویر و بسیاری دیگر لذت ببرید. اگر راهنمای طبیعت گردی هستید یا عاشق سفر به مناطق بکر و چالش برانگیز هستید، جدای از نکات سفر به کویر حتما با بزرگترین بیابان های زمین نیز آشنا شوید.

.

بیابان به چه مناطقی گفته می شود؟

یکی از اقیلم های طبیعی در دنیا اقلیم گرم و مرطوب است که در آن صحررا ها و بیابان ها به وجود  می آیند. بیابان یک منظره و یک چشم انداز طبیعی در یک منطقه جغرافیایی است که بارش بسیار کمی را دریافت می کند. منظور از بارش بسیار کم، بارشی کمتر از ۲۵۰ میلی متر در سال (حدود ده اینچ)است. بیابان ها و صحرا تقریبا یک سوم از سطح کره زمین را پوشانده اند. و در این میان می توان چهار نوع مختلف از بیابان ها بر اساس موقعیت جغرافیایی آن ها دسته بندی کرد:

۱) بیابان های قطبی

۲) بیابان های نیمه گرمسیری

۳) بیابان های زمستانی سرد

۴) بیابان ساحلی سرد

همانطور که در نقشه زیر نشان داده شده است، بیابان ها در تمام قاره های زمین وجود دارند. این نقشه نشان دهنده موقعیت کلی ۱۰ عدد از بزرگترین بیابان های زمین بر اساس سطح پوشانندگی آن هاست. همچنین جدولی که در پایین این مطلب برایتان گذاشته ایم، نام ها، مکان های عمومی و سطوح بیش از بیست صحرای بزرگ دنیا را به شما معرفی می نماید.

.

بزرگترین بیابان زمین

در میان بزرگترین بیابان های زمین می توان به دو صحرا و بیابانی اشاره کرد که نه تنها بزرگ ترین بیابان روی زمین هستند بلکه جالب ترین موضوع آن محل آن هاست. این دو بیابان در قطب های شمال و جنوب و در مناطق قطبی قرار دارند. صحرای قطبی در قطب جنوب بزرگترین بیابان دنیا بوده که مساحتی در حدود ۵٫۵ میلیون مایل مربع دارد. پس از صحرای سرد قطب جنوب دومین بیابان بزرگ دنیا در قطب شمال قرار دارد که به صحرای قطب شمال معروف است. این بیابان و صحرا قسمت هایی از کشورهای آلاسکا، کانادا، گرینلند، ایسلند، نروژ، سوئد، فنلاند وروسیه را در بر می گیرد. مساحت صحرای قطب شمال هم حدود ۵٫۴ میلیون مایل مربع است.

.

بیابان های غیر قطبی

بقیه بیابان های زمین خارج از مناطق قطبی قرار گرفته اند. پس اگر بخواهیم بزرگترین بیابان دنیا را بر روی زمین به غیر از مناطق قطبی نام ببریم باید به صحرای بزرگ ساحارا اشاره کنیم. ساحارا یک صحرای نیمه گرمسیری در شمال آفریقا است که مساحتی حدود ۳٫۵ میلیون مایل مربع را پوشش می دهد. ساحارا یکی از معروف ترین مناطق توریستی و گردشگری دنیاست. می توانید برای تفریحاتی همانند شترسواری در صحرا، زندگی در چادرها و خیمه های عربی و در میان واحه های بیابان، سافاری در صحرا و کمپینگ در این منطقه خشک را تجربه کنید، به این صحرا و بیابان سفر کنید. از جذاب ترین واحه هایی که برای سفر به شما پیشنهاد می دهیم، واحه هواکاچینا در پرو است. این واحه تمام جاذبه های گردشگری در دل صحرا را برایتان به همراه امکانات فوق العاده فراهم می آورد.

.

محیط زیست صحرا

هنگامی که اکثر مردم به یک بیابان فکر می کنند، تصور می کنند که یک منظره پوشیده شده با شن و ماسه را تصور می کنند. اگر چه بسیاری از بیابان ها از شن و ماسه پوشیده شده اند اما همه آن ها شن و ماسه ندارند. بسیاری از منظره های بیابانی از سطوح سنگی تشکیل شده اند. بسیاری از بیابان ها و صحراها به این دلیل سنگی هستند که هر ذره شن و یا کوچکتر قرار گرفته بر روی سطح با باد از آن منطقه به نقاط دیگر برده می شوند.
اکثر بیابان ها بارش بسیار اندکی را دریافت می کنند. پس از هر بارش جریان های سطحی و سیلاب ها بر روی زمین ایجاد می شود که یا تبخیر شده یا به گونه از خاک صحرا خارج می شود. برخی از این آب توسط گیاهان صحرا و بیابان جذب می شود و در نهایت از طریق گیاهان وارد جو می شود. مقداری از این آب نیز وارد زمین و جریان های آب زیرزمینی می شود.  مگر اینکه منبع جریان آبی خارج از بیابان وجود داشته باشد. جریان هایی آبی که به بیابان وارد می شوند، معمولا قبل از خروج تلفات بسیاری را در صحرا و بیابان به وجود می آورند.

.

.
جدول معرفی بزرگترین بیابان های زمین
.
بیابان های اصلی و بزرگ جهان
نامنوع بیابانمساحتمحل بیابان
قطب جنوب (Antarctic)قطبی۵٫۵  میلیون مایل مربعآنتارکتیاکا (قطب جنوب)
قطب شمال (Arctic)قطبی۵٫۴  میلیون مایل مربعآلاسکا، کانادا، گرینلند، ایسلند، نروژ، سوئد، فنلاند، روسیه
صاحارا (Sahara)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۳٫۵  میلیون مایل مربعشمال آفریقا
عربی (Arabian)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۱  میلیون مایل مربعشبه جزیره عربستان
گوبی (Gobi)سرد زمستانی۵۰۰,۰۰۰ مایل مربعچین و مغولستان
پاتاگونیا (Patagonian)سرد زمستانی۲۶۰,۰۰۰ مایل مربعآرژانتین
گریت ویکتوریا (Great Victoria)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۲۵۰،۰۰۰ مایل مربعاسترالیا
کالاهاری (Kalahari)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۲۲۰,۰۰۰ مایل مربعآفریقای جنوبی، بوتسوانا، نامیبیا
گریت باسین (Great Basin)سرد زمستانی۱۹۰،۰۰۰ مایل مربعایالات متحده آمریکا
سیریان (Syrian)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۱۹۰,۰۰۰ مایل مربعسوریه، عراق، اردن، عربستان سعودی
چیهوآهوان (Chihuahuan)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۱۷۵,۰۰۰ مایل مربعمکزیک
گریت سندی (Great Sandy)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۱۵۰,۰۰۰ مایل مربعاسترالیا
کارا-کوم (Kara-Kum)سرد زمستانی۱۳۵,۰۰۰ مایل مربعازبکستان، ترکمنستان
کلرادو پلاتو (Colorado Plateau)سرد زمستانی۱۳۰,۰۰۰ مایل مربعایالات متحده
گیبسون (Gibson)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۱۲۰,۰۰۰ مایل مربعاسترالیا
سونوران (Sonoran)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۱۲۰,۰۰۰ مایل مربعایالات متحده، مکزیک
کیزیل-کوم (Kyzyl-Kum)سرد زمستانی۱۱۵,۰۰۰ مایل مربعازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان
تکلمکان (Taklamakan)سرد زمستانی۱۰۵,۰۰۰ مایل مربعچین
ایرانی (Iranian)سرد زمستانی۱۰۰,۰۰۰ مایل مربعایران
ثار (Thar)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۷۵,۰۰۰ مایل مربعهند، پاکستان
سیمپسون (Simpson)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۵۶,۰۰۰ مایل مربعاسترالیا
موجاو (Mojave)سابتروپیکال (نیمه گرمسیری)۵۴,۰۰۰ مایل مربعایالات متحده
آتاکاما (Atacama)سرد ساحلی۵۴,۰۰۰ مایل مربعشیلی
نامیب (Namib)سرد ساحلی۱۳,۰۰۰ مایل مربعآنگولا، نامیبیا، آفریقای جنوبی