راهنمای دریاچه اوان قزوین

کافیست ۷۵ کیلومتر از قزوین فاصله بگیرید، تا به یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران، یعنی دریاچه اوان برسید.  اوان به دلیل نزدیکی به قلعه الموت،امکان ماهیگیری، نزدیکی‌ نسبی‌اش به قزوین و وجود نیزارهای بلندش، از دریاچه‌های پرطرفدار ایران به حساب می‌آید، جایی که به‌عنوان اثر طبیعی ملی هم به ثبت رسیده است.

دریاچه‌ی اوان حدود ۲ ساعت با قزوین و ۴ ساعت با تهران فاصله دارد. این منطقه در روستای اوان که حدود ۴ کیلومتر از جاده اصلی فاصله دارد، واقع شده. نزدیکی این دریاچه به قلعه‌ تاریخی الموت و زیبایی طبیعت اطرافش جذابیتش را دوچندان کرده.

مسیر رسیدن به اوان اگرچه آسفالت شده، ولی بسیار پر پیچ و خم است. اما وقتی برای نخستین بار از میان پیچ جاده چشم‌تان به دریاچه‌ اوان می‌افتد، سختی راه هم به باد فراموشی سپرده می‌شود.

این دریاچه‌ در دامنه‌ کوه خشچال و  بین چهار روستا واقع شده است و از شمال به دره‌ الموت و از جنوب به روستای زواردشت می‌رسد.

مساحت دریاچه‌ اوان بیش از ۷۰ هزار متر مریع است و از سطح دریا ۱۸۱۵ متر ارتفاع دارد.

بخش اصلی آب دریاچه از چشمه‌های زیرزمینی و بخش کمی از بارندگی تامین می‌شود. غواص‌ها بیشترین عمق اینجا‌ را ۸/۶ متر اندازه‌گیری کرده‌اند.

ویژگی های دریاچه الموت در قزوین

دریاچه الموت در فاصله ی ۷۵ کیلومتری قزوین قرار دارد و در منطقه ی کوهستانی این شهر واقع می باشد. با توجه به موقعیت جغرافیایی که این دریاچه دارا می باشد در فاصله ی ۱۸۱۵ متری از سطح دریا قرار گرفته و برای علاقمندان به طبیعت می تواند بسیار جالب و دیدنی باشد. اگر از بالا به این دریاچه بنگریم متوجه پوشش گیاهی زیبایی می شویم که آن را محصور کرده است و تا پای کوه هایی مرتفع ادامه می یابد و کوه ها نیز استوار ایستاده اند که از دریاچه و پوشش گیاهی اطرافش محافظت می کنند. وجود جاده ای مناسب در کنار دریاچه و امکانات مناسبی که در حاشیه ی این منطقه وجود دارد سبب شده که تفرجگاهی بسیار جذاب برای تفریح های خانوادگی باشد. همچنین وجود زمین مناسب جهت برپایی کمپ یکی دیگر از ویژگی های دریاچه اوان است که علاقه مندان به شب مانی در طبیعت را به سوی خود می کشاند.

بهترین فصل سفر

پاییز و زمستان فصل بسیار سردی در این منطقه است. اما اگر به‌دنبال کمی قایق‌سواری، آفتاب و هوای تمیزید، بهار و تابستان بهترین زمان رفتن به دریاچه‌ی اوان است.

چه وسایلی همراه خور ببریم

بعضی‌ها در حوالی دریاچه چادر می‌زنند و از چند ساعت تا یکی دو روز می‌مانند. در این صورت کیسه خواب و لباس گرم کافی همراه داشته باشید. اما اگر صبح زود حرکت کنید، می‌توانید چند ساعتی را کنار دریاچه بگذرانید و بعد از ظهر برگردید. امکان خرید از رجایی دشت هم که بر سرراهتان قرار دارد هست، اما خوراکی، آب معدنی، زیرانداز و هر چیزی که برای پیک‌نیک یک روزه لازم دارید، همراه‌تان باشد. در فصل‌های سرد سال، زنجیر چرخ و لباس گرم کافی را فراموش نکنید.

درصورتی‌که بخواهید به الموت در فاصله‌ یک ساعته سر بزنید، یا در کوه‌های اطراف دریاچه گردش کنید، کفش مناسب کوهنوردی و لباس کافی همراه‌تان باشد.

تفریحات ممکن در دریاچه اوان

قایق سواری: یکی از بهترین تفریحاتی که می توانید در دریاچه اوان در قزوین انجام دهید قایق سواری است.  با قرار گرفتن در وسط دریاچه نمایی متفاوت از آن را خواهید دید که تصویری فراموش نشدنی در ذهن تان حک می کند.

پیک نیک و عکاسی: سعی کنید همراه گروه های چند نفره به بازدید از این دریاچه بروید و در حاشیه دیدنی دریاچه بساط کنید و چند ساعتی را به کسب آرامش و لذت بردن از طبیعت بگذرانید.

کوهنوردی: کوه های مرتفعی که دریاچه اوان را احاطه کرده اند می توانند موقعیت خوبی را برای کوهنوردی فراهم کنند. با بالا رفتن از این کوه ها می توانید از ارتفاع شاهد زیبایی های دریاچه باشید.

اسکیت روی یخ: اگر برودت هوا در زمستان به میزان کافی باشد، سطح دریاچه یخ می زند و علاوه بر نمایش جلوه ای تازه، به مکانی مناسب برای تجربه اسکیت روی یخ تبدیل می شود.