در سفر به استانبول و موقع گشت و گذار در خیابان‌ها می‌توان به وفور سوغاتی‌ها، صنایع دستی و خوراکی‌های خوشمزه استانبولی را در مغازه‌ها یافت که برای هر سلیقه‌ای مناسب هستند. در ادامه می‌توانید لیستی از سوغاتی معروف استانبول ترکیه را به همراه راهنمای خرید سوغاتی‌ها مشاهده نمایید.

چشم نظر

در طول سفر به ترکیه، هنگام گشت و گذار و خرید حتما نماد چشم زخم های آبی رنگ نظر شما را به خود جلب خواهد کرد، تقریبا در هر مغازه، خانه یا اداره و ماشاینی که وارد شوید می بینید که نماد چشم زخم های آبی رنگ در یک گوشه نظر ها را به خود جلب مس کند. مردم ترکیه همانند بیشتر مردم ما بر این اعتقاد اند که نماد چشم زخم نظر ها و افکار بد را دور کرده و با آویزان کردن آن افکار و موج بد از شما دور می شود. چشم زخم آبی به اشکال مختلفی مانند زیور‌آلات، ظروف، جاکلیدی و بدلیجات در ترکیه تولید و عرضه می‌شود. همچنین می توانید سازه های دستی آن را نیز تهیه کنید و به عنوان سوغاتی دستی ترکیه هدیه دهید.

بهترین مکان برای خرید:

 1. بازار بزرگ
 2. تمام مغازه های سوغاتی فروشی و صنایع دستی

راحت الحلقوم ترکی

یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین سوغاتی های استانبول بدون شک راحت الحلقوم یا لوکوم است. این شیرینی های کوچک و خوشمزه در اندازه ها، رنگ ها و طعم های بسیار متنوعی وجود دارند و بهترین سوغاتی برای دوستان و عزیزانتان خواهند بود. طعم های پسته ای، گلاب، دارچین، پرتقالی و لیمویی از جمله محبوب ترین طعم های راحت الحلقوم هستند. از آن جا که راحت الحلقوم جزء معروف ترین سوغاتی های استانبول است به هر فروشگاهی که سر بزنید این شیرینی ها را در جعبه های شکیل و بسیار زیبایی برایتان بسته بندی می کنند که برای هدیه دادن و سوغاتی دادن مناسب تر و زیباتر می شود.

بهترین مکان ها برای خرید:

 1. بازار بزرگ استانبول
 2. بازار ادویه یا بازار مصری ها
 3. بازار آراستا
 4. مغازه های شیرینی فروشی و قنادی در سرتاسر شهر

ظروف سفالی و مسی

ظروف سفالی ترکیه یکی دیگر از سوغاتی های زیبای ترکیه است که در هر کجای ترکیه می توانید پیدا کنید، اما شهر آوانوس در کاپادوکله به دلیل تولید این ظروف در طرح های بسیار زیبا شهرتی دو چندان دارد. صنعتگران محلی ترکیه خاک‌ رس مورد نیاز برای ساخت ظروف سفالی را از رودخانه‌ی قرمز تهیه کرده و به‌کار می‌گیرند. در هنگام خرید ظروف سفالی در برخی از مغازه ها می توانید حتی شاهد کار سفالگران باشید و خوئتان پش چرخ سفالگری بشینید.

بهترین مکان برای خرید:

 1. بازار بزرگ
 2. بازار آراستا
 3. بازار ادویه

باقلوا استانبول ترکیه

بدون خرید شیرنیه فوق العاده و بی نظیر باقلوا، ترکیه را ترک نکنید. شیرنیه لایه لایه ای که با انواع مغز های گردو و پسته پر شده است و با عسل و شیره شیرین شده است. باقلوا بی اغراق یکی از شیرینی های خوشمزه دنیاست. باقلوای ترکیه مخصوص استانبول است، اما در هر شهری که باشید می توانید سوغتی خوشمزه ترکیه را تهیه کنید.

ادویه ترکیه

اگز نمی دانید بدانید که ترکیه، مخصوصا استانبول به شهر ادویه مشهور و معروف است. ادویه ترکی از آن دسته اجناسی است که می بایست در سفر به ترکیه خریداری کرد. کیفیت و مرغوبیت ادویه جات در ترکیه علاقه مندان به غذا، عطر و طعم را جذب خود کرده است.مخصوصا زعفران ترکیه از سوغاتی های مخصوص و اصیل ترکی محسوب می شود.

بهترین مکان برای خرید:

 1. بازار ادویه
 2. بازار بزرگ

حوله حمام ترکی

حوله‌های ترکی از نظر کیفیت و مقاومت در نوع خود بهترین هستند. این حوله‌ها بسیار نرم بوده و قابلیت جذب آب فراوانی دارند. این حوله‌های دست بافت با کیفیت بالا در رنگ‌های متنوعی وجود داشته و ممکن است که هر کدام از آن‌‌ها تا یک کیلو وزن داشته باشند. اگر به دنبال سوغاتی ارزان‌تر از استانبول هستید نیز می‌توانید حوله‌های ترکی بافت ماشینی، که البته کیفیت پایین‌تری دارند، خریداری نمایید. این حوله‌ها سبک‌تر و نازک‌تر نسبت به حوله‌های ترکی دستبافت بوده و به همین دلیل نیز نسبتا ارزان‌تر هستند. موقع خرید این حوله‌ها حتما توجه داشته باشید که کدام نوع را خریداری می‌کنید تا هزینه اضافی برای حوله با کیفیت پایین‌تر پرداخت نکنید. بسته به نوع حوله خریداری شده، قیمت این سوغاتی استانبول از ۱۲ تا ۱۸ دلار متغیر می‌باشد.

بهترین مکان برای خرید:

 1. بازار بزرگ
 2. بازار آراستا
 3. بازار ادویه
 4. فروشگاه های لوازم حمام در سطح شهر