هیچ چیز به اندازه ی بیماری و ناخوشی در طول سفر ناخوشایند نخواهد بود پس درک اهمیت سلامتی در طول تعطیلات و مسافرت کار دشواری نیست چرا که تعطیلات زمان ارزشمندیست ، به همین دلیل باید قبل از شروع پرواز برخی نکات را برای حفظ ان بدانید.

داروهای مورد نیاز خودرا در کوله پشتی یا کیف دستی خود قرار دهید

برای جلوگیری از گم کردن داروهای پزشکی خود و یادردسترس نبودن آنها در هواپیما ، ازقراردادن داروها در چمدان های مربوط به دیگروسایلتان خودداری کرده و آنها رادر کوله پشتی یا کیف دستی خود بگذارید ، اگر ازداروهای نسخه ای و یاخاص استفاده میکنید ، بهتراست که دستور مصرف آنها وهمچنین نسخه ی پزشکی را هم بهمراه داشته باشید. برای جلوگیری از فاسدشدن داروها ، آنهارا در بسته بندی های ارجینال خود دارو ویا بسته های تمیز و مارک شده نگهداری کنید.نسخه ی پزشکی و مارک داروها ، همگی باید با مشخصات هویتی شما تطابق داشته باشند ، چرا که در بعضی کشورها و مکان ها،برخی داروها بطور معمول ممکن است محدودیت مصرف را بهمراه داشته باشند بنابراین قبل از سفر حتما درباره ی این موضوع نیز از طریق سفارت کشور مقصد اطلاعات کامل را بدست بیاورید.

به تغذیه تان اهمیت دهید

باخوردن پروتئین باکیفیت و چربی و همینطور کربوهیدرات بالا که شما را برای مدت زمان بیشتری سیر نگه میدارد ، خودتان را مشغول کنید ، همچنین این کار به شما کمک میکند که در خوردن دسر نیز زیاده روی نکنید . درواقع پروتئین و چربی ، اثر شکر رو در بدن شما به میزان چشمگیری کاهش میدهد ، که این اتفاق با کندشدن سرعت هضم غذا در دستگاه گوارش اتفاق می افتد.

مراقب نیش حشرات باشید

برای جلوگیری از بروز تب دنگی ، زیکا ، مالاریا ، تب زرد و دیگر بیماریهای رایج و مربوط به نیش حشرات لباس هایی کاملا پوشیده برتن داشته باشید و همچنین از اسپری های مخصوص ضد حشرات استفاده کنید . دییت و پیکاریدین ، از رایج ترین این نوع از اسپری های ضد حشرات هستند ؛ حشرات ناقل تب دنگی ، زیکا و تب زرد در طول روز فعال هستند ،در حالی که مالاریا در شب به شکار و فعالیت مشغول است.

هرگز فراموش نکنید که دستان خود را بشویید

اگرچه ممکن است این نکته به نظرتان بدیهی برسد اما متاسفانه بسیاری از مسافران آن را نادیده می گیرند. از هنگامی که وارد فرودگاه می شوید تا زمانی که سوار هواپیما می شوید مدام در معرض آلودگی های زیاد قرار می گیرید. فرودگاه های بزرگ روزانه پذیرای هزاران مسافر از سرتاسر جهان هستند و هرکدام ممکن است بیمار باشند و این بیماری را به دیگران هم انتقال بدهند. به اعتقاد پزشکان شستشوی مداوم دست ها مانند یک نوع واکسیناسیون عمل می کند و در برابر ابتلا به بیماری ها از شما محافظت می کند. بنابراین یکی از بهترین توصیه های حین پرواز این است از هنگامی که وارد هواپیما می شوید تا پایان سفر هربار که فرصت کردید دست هایتان را بشویید.

حتی می توانید برای نظافت و بهداشت بیشتر از ژل های ضدعفونی کننده دست استفاده کنید و در حین پرواز از آن ها استفاده کنید. به ویژه قبل از غذاخوردن در هواپیما بهتر است دست هایتان را کاملا ضدعفونی کنید تا در برابر بیماری و آلودگی ها از خود محافظت کنید.

هرگز صبحانه را از دست ندهید

یک مرحله ی بسیار مهم در ابتدا و طول مسافرت شما وجود دارد که هرگز آن را نباید برای رسیدن به پرواز یا سفر از دست بدهید (صبحانه ) اولین وعده ی غذایی در روز هرگز قابل اغماض و چشم پوشی نیست .نداشتن صبحانه ، میتواند منجر به ازدست دادن انرژی مضاعف در شما شده و درزمان کوتاه تری نسبت به حالت ایده آل احساس نیاز به غذا خواهید کرد ، حتی پس از دیگر وعده های غذایی در روز ؛ که بیش از 70 درصد از مسافران به این نکته اذعان واعتراف داشته اند که حداقل یک بار این مساله را کاملا تجربه و حس کرده اند.

در طول روز کمی چرت بزنید

آرام باشید و چرت بزنید . هرچه بیشتر به خواب کافی اهمیت بدهید ،احساس سلامتی بیشتری خواهید کرد .قیلوله ی بعدازظهر ، خواب های چرت وار و اجازه دادن به بدن خود برای استراحت و تامین انرژی ، ازعوامل مهم در طول سفر بشمار میرود.

تنها غذاهای واقعا داغ را از دست فروشان تهیه کنید

مادامی که غذا خوردن در خیابان ها درحال افزایش است ، بهتر است که بهترین گزینه ها را انتخاب کنید ، غذاهای خیابانی خطر بیشتری را نسبت به غذا خوریهای سنتی و رستورانی درایجاد بیماری به همراه دارند .اگر میخواهید غذاهای خیابانی رامصرف کنید، از پخت کامل آنها و داغ بودن غذا به شکل کامل اطمینان حاصل کنید.

از قبل آماده و وسایلتان را جمع کنید

استرس میتواند به لحظات شیرین سفر شما رخنه کند ، تنها چیزی که نیاز دارید، این است که فکرکنید و بدانید چه چیزی را فراموش کرده اید ؛ استرس همچنین میتواند باعث ایجاد اضطراب و نگرانی هایی درباره ی سلامتی شود ؛ مانند :تنش های عصبی غیرقابل کنترل ، ضربان بالای قلب و حتی زخم معده . از قبل آماده باشید برنامه ریزی کنید و به آن پایبند بمانید ؛ به یاد داشته باشید شما نمیتوانید همه چیز را درکنترل داشته باشید ، بنابراین اگر چیزی بر خلاف برنامه پیش آمد هیچ مشکلی نیست .

رپورتاژ آگهی