هند سرزمینی پر از شگفتی و عجایب دیدنی است و به هر گوشه ای از این شبه قاره پهناور که سفر کنید با دیدنی های فراوانی روبرو خواهید شد. جاذبه های گردشگری مشهور هند مثل تاج محل را همه کم و بیش می شناسیم و خیلی ها هنگام سفر به هند، تور مثلث طلایی هند یعنی دهلی، آگرا و جیپور را انتخاب می کنند.

جمعیت بیش از یک میلیارد نفری این کشور، به دو هزار قومیت تقسیم شده است، که به بیش از ۲۰۰ زبان مختلف صحبت می‌کنند. همانطور که از اندازه و جمعیت وسیع هندوستان برمی‌آید، این کشور دارای تنوع فرهنگی زیاد، مناظر بی‌شمار، آثار تاریخی متعدد و مکان‌های زیادی برای کشف و بازدید است. از ویرانه‌های باستانی و ساختارهای مذهبی جذاب گرفته، تا شهر‌های عجیب و غریب و چشم‌اندازهای متنوع مجموعه‌ای بی‌پایان از جاذبه های توریستی در هند وجود دارد، که هرگز هیجان و جذابیت آنها برای بازدید‌کننده تمام نمی‌شود.

کاخ میسور

بازدیدکنندگان قصر میسور که به عنوان دومین جاذبه توریستی محبوب در هند مطرح است، یک تجربه عالی را پشت سر می‌گذارند. هفت کاخ که مجموعه قصر میسور را تشکیل می‌دهند، مجموعه‌ای از دیدنی‌ها و جذابیت‌ها را دارا هستند. از سال ۱۳۹۹ تا ۱۹۵۰، وودایارها بر میسور حکومت کردند. کاخ اصلی آنها در سال ۱۳۹۹ ساخته شد و کاخ کنونی در سال ۱۹۱۲ تکمیل شد. کاخ جدید ترکیبی از سبک‌های اسلامی، هندو، گوتیک و راپوتی می‌باشد. این کاخ سه طبقه، دارای گنبد سنگ مرمر صورتی رنگ و برجی دلفریب است. این کاخ همه ساله میزبان جشنواره هنر و فرهنگ داشارا است.

پارک ملی بنداوگر

تماشای حیات وحش در محیط زیستگاه آن، هدف جالبی برای بسیاری از مسافران و توریست‌های هند است. بازدید از پارک ملی بنداوگر، آنها را ناامید نخواهد کرد. پارک ملی بنداوگر یکی از محبوب‌ترین پارک‌های ملی هند است که فرصتی برای دیدن پلنگ‌ها، گوزن‌ها، خرس‌های شنی، کفتارها و گاومیش‌های هندی و گرگ ها، برای بازدید‌کننده فراهم می‌کند، اما دیدن ببرهای بنگال قطعا جذاب‌ترین گزینه و اولویت اصلی در بین سایر گزینه‌ها هستند، هرچند تنها ۱۰ درصد از بازدید‌کنندگان احتمال دارد که آن را ببینند. بهترین زمان برای دیدن حیات وحش در این پارک صبح زود یا غروب است.

معبد راناکپور

معبد راناکپور بسیار معروف و پر از تزئین از معابد دین جین است که برای هنر و معماری آن مشهور است و جزو نمونه‌های شاخص معبد در جهان در نظر گرفته شده است. این معبد در قرن ۱۵ میلادی ساخته شده است و ساخت آن بیش از ۵۰ سال طول کشیده است. یکی از بزرگترین معابد در هند، معبد راناکپور می‌باشد که دارای ۲۹ سالن و ۸۰ گنبد است، اما شهرت اصلی آن به خاطر ۱۴۴۴ ستون معروفش است که هر یک از آنها منحصر به فرد است. مجسمه‌های خدایان در هر گنبدی قرار گرفته است. حکاکی بسیار پیچیده، سبب جلوه بیشتر طراحی داخلی این معبد شده است و از بهترین دیدنی های هند است.

پارک ملی جیم کوربت

پارک ملی جیم کوربت، قدیمی‌ترین پارک ملی هند، موقعیت خوبی برای دیدن ببر بنگال که در معرض خطر انقراض است، را فراهم می‌کند. این پارک در سال ۱۹۳۶ تاسیس شد، این پارک در سال ۱۹۵۴، به پاس بزرگداشت جیم کوربت نویسنده و مدافع محیط زیست، که به حفظ بخشی از منابع طبیعی کمک کرده بود، به پارک ملی جیم کوربت تغییر نام داد. پوشش گیاهی ضخیم و فشرده که شامل جنگل‌ها و مراتع می‌شود، دیدن ببر را دشوار می‌سازد، برای دیدن ببر بنگال بهترین زمان آوریل تا ژوئن است، اما بازدید‌کنندگان می توانند حیوانات وحشی دیگر، از جمله فیل، پلنگ، کرگدن وخرس‌های سیاه هیمالیا را مشاهده کنند.

معبد آمون میناکشی

معبد آمون میناکشی، یکی از معابد قابل توجه هندو می‌باشد که تاریخش به قرن ششم برمی‌گردد، اما قسمت عمده ساختار فعلی آن، هزار سال بعد ساخته شده است. این معبد که شاید مهم‌ترین معبد در مادوری، شهری با قدمت ۲۵۰۰ ساله باشد، در کنار رودخانه ویجای واقع شده است. حکاکی‌های ظریف و پیچیده در داخل و بیرون این معبد قرار دارد. این معبد باشکوه در مجموع دارای ۱۴ برج می‌باشد که هر کدام به یک خدا و یا شخص اختصاص داده شده است. حدود ۳۳،۰۰۰ مجسمه و همچنین نقاشی گرانبها را می‌توان درداخل این مجموعه معبد پیدا کرد.

حوضچه‌های کرالا

حوضچه‌های کرالا، زنجیره‌ای از تالاب‌ها و دریاچه‌های موازی با ساحل دریای عربی، در ایالت کرالا هستند. حوضچه‌های آبریز کرالا، حوضه زیست بسیاری از گونه‌های منحصر بفرد آبزی از جمله خرچنگ، قورباغه‌ها و لجن خوارها، پرندگان آبی و حیواناتی مانند سمورآبی و لاک پشت می‌باشد. امروزه، گردش در آبراه‌های این حوضچه‌ها با خانه قایقی، با چند قایق بزرگ معروف به کتووالام (قایق برنجی سنتی، که در حال حاضر تبدیل به هتل شناور شده است) محبوب‌ترین فعالیت گردشگری در حوضه این آبریز می‌باشد.

تاج محل

تاج محل که در آگرا واقع شده است، یک بنای عظیم از سنگ مرمر سفید است که بین سال‌های ۱۶۳۲ تا ۱۶۵۳ میلادی، در دوره ی امپراتور مغول شاه جهان، به یادبود همسر مورد علاقه‌اش ساخته شده است. این بنا که یکی از شاهکارهای معماری مغول و یکی از مهم‌ترین دیدنی های هند و جاذبه های گردشگری هند است، با نام “اشکی بر گونه‌ی ابدیت” معروف است. علاوه بر بنای عظیم سنگ مرمر سفید، تاج محل همچنین شامل چندین ساختمان زیبا، حوض‌هایی که تصویر بنا در آنها منعکس می‌شود و باغ‌های زینتی گسترده با درختان متعدد و بوته‌های گل می‌باشد.

غارهای الورا

هنر غار، از ارتفاع‌های جدید در غارهای الیورا که یکی از بزرگترین مجموعه‌های غارهای ساخته شده از سنگ و تبدیل شده به معبد در جهان می‌باشند. مجموعه غارهای الورا، دارای ۱۰۰ غار است، هرچند فقط ۳۴ مورد این غارها برای عموم قابل بازدید هستند. بزرگ‌ترین اثر تراش خورده از سنگ یک تکه در معبد کایلاسا یافت شده است، که شامل فضایی دو برابر اندازه معبد پارتنون در آتن می‌شود، و بین قرن هفتم و نهم میلادی ساخته شده است. این غارها به پرستش خدایان مذاهب هندو، بودایی و جین اختصاص داده شده است.

پارک ملی کانها

پارک ملی کانها، یکی از زیباترین ذخایر حیات وحش در آسیا می‌باشد و یکی از بهترین مکانهایی است که برای دیدن یک ببر در هند می‌توان در نظر گرفت. تالاب سلیمان و جنگل‌های بامبو، مراتع چمن دار و کوه‌های کانها، الهام بخش نویسنده شهیر “رودیارد کیپلینگ” برای نگارش رمان معروف او “کتاب جنگل” بوده است و آن را به یکی از جاذبه‌های برتر هند تبدیل کرده است.

کاخ دریاچه

کاخ دریاچه، واقع در دریاچه پیچولا، در شهر اودیپور، به عنوان یک قصر تابستانی سلطنتی، در قرن ۱۸ ساخته شده است. امروزه از آن به عنوان یک هتل لوکس ۵ ستاره استفاده می‌شود که تحت برند “مجموعه هتل‌ها و کاخ‌های تفریحی تاج” فعالیت می‌کند. کاخ دریاچه، یک قایق دارد که مسافرین را از اسکله‌ای در قصر شهر در ساحل شرقی دریاچه پیچولا به هتل منتقل می‌کند. این کاخ در سال ۱۹۸۳ معروف شد، زمانی که در فیلم جیمز باند “اختاپوس” به عنوان خانه یکی شخصیت‌های مهم فیلم شناخته شد.