بیشتر ایرانی ها مخصوصا تهرانی ها حداقل برای چندبار هم که شده از شهر کرج گذر کرده اند. اما کرج را تا به حال به چشم مقصدی برای تنها گذر کردن نبینید.جاذبه های شهر کرج بسیار زیاد است و هر کسی که بخواهد از این شهر بازدید کند و جاذبه گردی کند واقعا برای این کار دستش باز است. ما امروز در هتل میخوام می خواهیم تا جاذبه های شهر کرج را به اتفاق شما مورد بررسی قرار دهیم پس تا به انتهای این مطلب با هتل میخوام همراه باشید.

از آن جایی که کرج یکی از کلان شهرهای ایران است و به عنوان مرکز استان البرز به حساب می آید، بخش قابل توجهی از جمعیت جوان و همچنین کسانی که از محیط شلوغ و پر سر و صدای تهران خسته را در خود پذیرفته است، امروزه یکی از قلب های مهم کشور به حساب می آید. کرج یکی از متنوع ترین جامعه های ایرانی را در خود دارد که مردم از هر گوشه ی کشور در کنار یکدیگر به صورت کاملا مسالمت آمیز زندگی می کنند.

با این تفاصیل، معلوم است که این شهر از هر فرهنگی یک جاذبه ای در خود ایجاد کرده است. از این رو باید بدانید که جاذبه های شهر کرج کم نیستند و هر کسی که به این شهر سفر می کند را می تواند به خود جذب نماید.در ادامه می خواهیم چندی از دیدنی ترین جاذبه های این شهر را به شما معرفی نماییم.

کاخ مروارید کرج

یکی از زیباترین جاذبه های شهر کرج کاخ مروارید یا کاخ شمس است. کاخ مروارید، در واقع کاخی در مهرشهر کرج و واقع در استان البرز است که در سال ‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ برای اقامت شمس پهلوی یکی از دختران رضا پهلوی ساخته شد. سازه ی اصلی و طرح این کاخ به شکل یک سفره‌ ماهی است که صدفی آن را در بر گرفته است. این کاخ زیبا توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت که یکی از به نام ترین معماران زمان خود بودند، با بودجه ی ۱ میلیون دلار آمریکایی در آن زمان طراحی و ساخته شد. این کاخ در زمینی به گستردگی ۱۱۱ هکتار با ۲۵۰۰ متر زیربنا از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ میلادی در قمست مهر شهر کرج و ارم ساخته شد. در این کاخ، همه ی فضاهای معماری در زیر سقفی با فرم حلزونی و با نورگیرهای گوناگون و به ‌شکل دانه ‌های مروارید اجرا شده است. در ضلع شمالی این کاخ و در محوطه ی بیرونی دریاچه نیز به ‌شکل باله‌ های سفره ‌ماهی طراحی و اجرا شده است.

سد امیرکبیر

سد امیرکبیر که سد کرج هم نامیده می‌ شود، در شمال شهر کرج و در ۲۵ کیلومتری جاده ی کرج به چالوس قرار گرفته است. این سد، اولین سد چند منظوره در ایران است و یکی از منابع تأمین آب شهر تهران به حساب می آید. دریاچه ی این سد، یکی از مراکز طبیعی مهم پرورش ماهی ‌های قزل ‌آلای رنگین‌ کمان و قزل ‌آلای خال ‌قرمز و ماهی سفید و ماهی سیاه است. انباشته شدن آب رودخانه کرج در پشت سد امیرکبیر علاوه بر کارایی آن در تولید انرژی برق آبی و تامین بخشی از آب آشامیدنی شهر تهران، باعث به وجود آمدن دریاچه ای زیبا شده است که موجب استفاده‌ های گردشگری و تفریحی و ورزشی از سد کرج شده است و یکی از بهترین استراحتگاه ها و جاذبه های طبیعی کرج را به وجود آورده است.

 پل دختر کرج

یکی از معمرف ترین جاذبه های شهر کرج پل دختر است که با نام پل سلیمانیه و پل شاه عباسی هم شناخته می ‌شود و از سازه ‌های دوره ی صفویه محسوب می شود و بر روی رودخانه کرج ساخته شده است. این پل بر بقایای پلی کهن ‌تر که در دوره ی سلجوقی ایجاد شده است و بازسازی آن در دوره صفوی به این سازه نمای پل‌های دوره صفوی را داده است، ساخته شده است.

جاده چالوس

جاده ی چالوس یکی از معروف ترین و پر مخاطب ترین جاذبه های شهر کرج است. این جاده که یکی از مهم ترین جاده ها برای مردم تهران و کرج است، از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در کرانه ی دریای خزر منتهی می گردد. درباره ی این جاده باید این نکته را بدانید که خیلی ها این جاده را یکی از زیباترین جاده های جهان می دانند چون این جاده در هر فصل و با هر رنگی زیبا و پر مخاطب است. در این جاده؛ طبیعت حیرت انگیز، رودخانه ی کرج، غارهای طبیعی، آبشارهای مرتفع، کوه های بلند، درختان کهنسال، پوشش گیاهی و جانوری متنوع و آب های معدنی با خواص درمانی آن را به یکی از زیباترین جاده های گردشگری کشور از لحاظ وجود پدیده های طبیعی تبدیل کرده است.

روستای شهرستانک

یکی دیگر از جاذبه های شهر کرج روستای شهرستانک است. این روستا در ارتفاعات البرز مرکزی دقیقا از آنجایی که کوه های جوان و باز خودنمایی می کنند و در انتهای خود به اوج کوه های شمال باختری خراسان خود را به کوه های هندو کش و فلامت پامیر می رسانند، روستایی قرار دارد که پیشینه ای بسیار تاریخی و کهن دارد. در سینه کش البرز مرکزی آنجا که دمای تابستانی آن به زحمت از ۱۵ درجه ی سانتی گراد می گذرد و در بلندی های آن این میزان به ۵ درجه کاهش می یابد، روستای کوهستانی شهرستانک قرار گرفته است. جالب است بدانید که ناصر الدین شاه قاجار از طبیعت بکر این روستا استفاده نموده و یک قصر تابستانی در آن ساخت. در گوشه ای از این دریای سنگ و صخره که طول آن به ۳۳۳۰ کیلومتر و عرض متوسط آن به ۸۵ کیلومتر می رسد، روستایی خوش منظره به نام شهرستانک سر بر آورده است. این روستا در تابع دهستان لورا در ۶۳ کیلومتری شمال غربی کرج و ۱۰ کیلومتری پل دو آب، بر سر راه کرج به چالوس قرار گرفته است.