موزه ملی گرجستان در خیابان روستاولی و نزدیک میدان آزادی تفلیس، موزه ملی گرجستان و یکی از دیدنی های تفلیس قرار دارد، که هر سال پذیرای تعداد زیادی بازدیدکننده از کشورهای مختلف جهان است.

پیشینه تشکیل نخستین گنجینه گرجستان به ۱۹۰ سال پیش بر می گردد، ولی موزه ملی گرجستان در سال ۲۰۰۴ میلادی و از ادغام، ۱۰ موزه مختلف ، موزه گالری ملی ، چهار موزه خانه سنتی و دو مرکز تحقیقاتی در این زمینه تشکیل شد که در حال حاضر بزرگترین موزه گرجستان محسوب می شود.

در موزه ملی گرجستان ، بیش از ۳۰۰۰ شیء مربوط به ایران از دوره هخامنشیان تا دوره معاصر وجود دارد که زینت بخش این موزه است.

در طبقه دوم موزه، سالن بزرگی وجود دارد که فقط مختص به نقاشی های زیبایی از هنرمندان ایرانی دوره قاجاریه است که بسیار زیبا و جالب توجه می باشد و یکی از مهمترین دلایل وجود این همه آثار ایرانی مربوط به دوره قاجاریه ، این است که بخش وسیعی از کشور گرجستان و شهر تفلیس در این دوران از نواحی شمالی ایران محسوب می شد که طی عهدنامه ننگین گلستان، منطقه قفقاز که شامل بخش وسیعی از گرجستان هم بود از ایران جدا و ضمیمه خاک روسیه تزاری شد.

آثار موزه تفلیس

یادگارهای معماری ایرانی ، ظروف و کوزه های سفالی منقوش به خطاطی های زیبای فارسی ، اشعار شاهنامه و همچنین کتیبه های مختلف مساجد است.

تابلوهای نقاشی دوره قاجار، قرآن‌ های قدیمی، نقاشی روی شیشه، ظروف فلزی با سبک‌ های مختلف، آثار چوبی، فرش و پارچه‌ های دستباف و نفیس، کاشی‌ های دارای طرح‌ های اسلامی، شمشیر، سپر، کلاهخود و ظروف شیشه‌ ای و سنگی از جمله آثار هنری تاریخ و تمدن ایران‌ زمین در قسمت موزه هنر های شرقی گرجستان است.

موزه ملی گرجستان شامل مجموعه های نفیسی از آثار هنر قرون وسطی مسیحی ، مجموعه طلا و نقره و جواهرات با ارزش مربوط به سرزمین باستانی کولخیس و همچنین آثار مختلف و گرانبهایی از هنرمندان اروپای شرقی و غربی ، روسیه و گرجستان است.

علاوه بر موزه ملی گرجستان ، گنجینه های با ارزش و دیدنی ، موزه پول تفلیس ، موزه عروسک های تفلیس در پایتخت گرجستان و موزه استالین در شهر گوری گرجستان هم وجود دارند که بسیار جذاب و دیدنی هستند.

انتقال آثار ایرانی به گرجستان

برای انتقال آثار دلایل متفاوتی وجود دارد.گرجستان در سال های گذشته چندین بار جزوی از ایران بوده است و بناهای ایرانی مانند آتشگاه در تفلیس که به دوره ساسانیان بر می گردد و کاخ فیروزه در شهر بورجومی از جمله آثار به جا مانده از چنین دورانی هستند. موزه ملی گرجستان نیز مجوعه نفیسی از این آثار را در خود دارد که اغلب آن ها نقاشی های قاجاری است.

انتقال این آثار از زمان فتحعلی شاه قاجار آغاز شد. سال ۱۸۲۷ میلادی جنگی میان ایران و روسیه در گرفت و حکومت تبریز به دست روس ها افتاد. بخش وسیعی از کشور گرجستان و شهر تفلیس دوران قاجار از نواحی شمالی ایران محسوب می شد که طی عهد نامه ننگین گلستان ، منطقه قفقاز که شامل بخش وسیعی از گرجستان هم بود از ایران جدا و ضمیمه خاک روسیه شد. در آن دوران نظامیان روس نقاشی های بسیاری را به غنیمت گرفتند و آن ها را به روسیه و گرجستان منتقل کردند.

از مهمترین دلایل وجود این همه آثار ایرانی مربوط به دوره قاجاریه ، این است که بخش وسیعی از کشور گرجستان و شهر تفلیس در این دوران از نواحی شمالی ایران محسوب می شد که طی عهدنامه ننگین گلستان ، منطقه قفقاز که شامل بخش وسیعی از گرجستان هم بود از ایران جدا و ضمیمه خاک روسیه شد . البته نظریه دیگری وجود دارد که بیان می کند آثار به غنیمت گرفته شده تبریز همگی به سنت پترزبورگ منتقل شده و با توجه به روابط نزدیکی که در طول تاریخ میان دو کشور بوده، آثاری که در تفلیس است متعلق به ثروتمندان ایرانی ساکن گرجستان و یا ثروتمندان گرجستانی بوده است.

آثار ایرانی موزه

   

سالن بزرگی در طبقه دوم موزه به نقاشی های قاجاری ایرانی اختصاص داده شده است که در میان آن ها ۵۰ نقاشی رنگ روغن، هزار مینیاتور و چهارصد اثر زیرلاکی وجود دارد. متاسفانه هنوز جزییات این آثار به صورت رسمی اعلام نشده است. یکی از ارزشمند ترین نقاشی ها پرتره محمد شاه است که در سال های اولیه سلطنت وی ترسیم شده است. شاه در ایوان روی صندلی نشسته و لباس مخصوص سلطنت خود را پوشیده است و تاج شاهی را بر سر نهاده است. در حال حاضر این نقاشی ها به انبار منقل شده تا نمایشگاهی دیگر در محل برگزاری آن برپا شود. درباره نمایش مجدد آن ها اطلاعیه ای داده نشده است.

در موزه علاوه بر نقاشی های قاجاری آثار ایرانی دیگری از جمله: قرآن های قدیمی، تابلوهای نقاشی روی شیشه، ظروف فلزی با سبک های مختلف، آثار چوبی، فرش ها و پارچه های دست بافت، قطعه کاشی های منقوش به طرح های اسلامی، شمشیر، سپر کلاه خود و ظروف شیشه ای و سنگی ساخت ایران وجود دارد.

عکاسی در موزه

عکاسی برای استفاده شخصی بدون فلش و استفاده از دسته سلفی در ساختمان ها و گالری های دائمی مجاز است.

عکاسی و فیلمبرادی در نمایشگاه های موقت اکیدا ممنوع است.

عکاسی برای مقاصد تجاری تحت تایید قبلی و اجازه کتبی صادر شده توسط اداره موزه ملی گرجستان GNM و اداره ارتباطات امکان پذیر خواهد بود.

عکاسی و فیلم برداری که تصویر کارکنان موزه در آن ثبت شده باشد نیاز به اجازه و تایید قبلی از اداره موزه ملی گرجستان دارد.

ساعت کار موزه و قیمت بلیت

                       

قیمت ورودی برای بزرگسالان بسته به موزه هایی که قصد بازدید از آن را دارند بین ۳ تا ۷ لاری تغییر می کند. همچنین بازدید از موزه برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است. همچنین برای افرادی که علاقه مند به توضیحات بیشتردرباره آثار موزه هستند تورهای توضیحی به زبان انگلیسی برگزار می شود که تور خلاصه ۴۵ لاری و تور راهنمای کامل ۵۰ لاری هزینه خواهد داشت.