تعطیلات نوروز، فرصت مناسبی برای پرداختن به فعالیت هایی است که در ایام دیگر سال، کمتر فرصت رسیدگی به آنها برای افراد مهیا می شود. در این ایام، یکی از فعالیت هایی که در کنار سایر اعضای خانواده به خوبی می توان از آن لذت برد، سفر کردن است.

آمار بالای مسافرین نوروزی در هر سال نیز، نشان دهنده ی اهمیت این موضوع در برنامه ی نوروزی ایرانیان است؛ به طوری که در سال های اخیر، رفتن به سفر تبدیل به سنتی در میان بسیاری از ما شده و اگر در تمام تعطیلات نوروز در خانه بمانیم، گویی چیزی را از دست داده ایم.

از آنجا که هدف اصلی سفر، کناره گیری از روزمرگی و دیدن جاهای تازه و لذت بردن از زیبایی طبیعت و در نتیجه رسیدن به نوعی آرامش و به در کردن خستگی یک سال کاری است، بنابراین انتخاب مقصد سفر از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این انتخاب باید به گونه ای صورت بگیرد که ما را به اهدافی که از رفتن به سفر داشته ایم، برساند.

در بسیاری از موارد اما، ما با انتخاب ناآگاهانه ی مقصد خود، نه تنها به آرامش مورد نظر دست نمی یابیم، بلکه تنها از دل یک شهر شلوغ و آلوده به دل شرایط مشابهی می رویم، از شلوغی بیش از حد شهرها و جاده ها به ستوه می آییم، و دائما از گرانی زیاد و بالا رفتن مخارج گله می کنیم. 

در این مطلب، قصد داریم به چند شهر بپردازیم  که با وجود تمام دیدنی بودنشان در نوروز، سفر به آنها کاری شبیه دیوانگی است و چه بسا که به دلیل شلوغی و گرانی زیاد، نه تنها زیبایی های این شهرها از دید پنهان بماند، بلکه سفر به آنها تبدیل به خاطره ای ناخوشایند شود.

شیراز

شیراز هم مانند اصفهان یکی از دیدنی ترین شهرهای کشورمان است و تنها نام بردن از جاذبه های گردشگری این شهر، می تواند موضوع گزارشی دیگر باشد. در مورد این شهر نیز، اگر قصد بازدید از دیدنی های آن را دارید، بهتر است زمانی غیر از نوروز را برای این کار در نظر بگیرید.

مشهد

مشهد نه تنها در ایام نوروز، بلکه در تمام طول سال مملو از جمعیتی است که بسیاری از آنها ساکنان شهر نیستند و به قصد زیارت حرم امام رضا (ع) به این شهر آمده اند. در ایام نوروز نیز، این جمعیت به حداکثر خود می رسد؛ حتی بیشتر از ایام مناسبت های مذهبی. زیرا تعطیلات نوروز، بسیار طولانی تر است و بسیاری از افراد تنها در همین زمان می توانند شرایط لازم را برای سفر به این شهر و زیارت فراهم کنند. بنابراین چه بهتر است که کسانی که در ایام دیگر سال نیز می توانند به این شهر سفر کنند، زمان دیگری را برای این کار انتخاب کنند، زیرا شلوغی مشهد در روزهای نوروز در مواردی بیش از حد تحمل بوده و تردد در سطح شهر و به خصوص در راه های منتهی به حرم، با سختی فراوانی همراه است.

اصفهان

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم اصفهان، دیدنی ترین شهر ایران است. تعداد جاذبه های گردشگری و بناهای تاریخی این شهر، بسیار زیاد بوده و حتی اختصاص دادن تمام روزهای تعطیلات نوروز برای بازدید از دیدنی های این شهر، کافی نیست. شهر اصفهان از دیرباز، نه تنها مقصد مهم گردشگران ایرانی، بلکه مورد توجه گردشگران خارجی نیز بوده است. اما کافی است در ایام نوروز سری به مکان های دیدنی این شهر بزنید تا از دیدن سیل جمعیت شگفت زده شده، و در مواردی حتی از بازدید بعضی از آنها صرف نظر کنید. بنابراین اگر به قصد دیدن جاذبه های گردشگری و لذت بردن از فضای فرهنگی و هنری این شهر، قصد سفر به اصفهان را دارید، بهتر است زمان دیگری را برای سفر به این شهر انتخاب کنید.

شهرهای شمالی

آب و هوای تازه، سرسبزی و زیبایی، و البته وجود دریای مازندران، همه و همه از جمله عواملی اند که باعث می شوند شمال ایران، همواره در فهرست مقصدهای محبوب ایرانی ها برای مسافرت (به خصوص در ایام نوروز) قرار گیرد. اما تنها گیر افتادن در ترافیک شدید یکی از جاده های زیبای شمالی کافی است تا شما را به این فکر بیندازد که ای کاش قبل از شروع سفر، کمی بیشتر به مقصد خود فکر کرده بودید. زیبایی شمال همیشه وجود دارد، و در هر فصلی جلوه ی خاص خود را دارد، پس هجوم ناگهانی افراد در ایام نوروز که شلوغی شدید شهرها، جاده ها، گرانی و البته در موارد بسیاری صدمه زدن به طبیعت و محیط زیست را در پی دارد، چندان منطقی به نظر نمی رسد.

قشم

این جزیره به خاطر مراکز خرید و اجناسش، همواره مورد توجه بوده و در تعطیلات نوروز نیز بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد. نوروز، چه به قصد خرید و چه به قصد لذت بردن از طبیعت این جزیره، زمان مناسبی برای سفر به قشم نیست. زیرا شلوغی بیش از حد، کلافه کننده است. همچنین قشم نیز مانند کیش، در نیمه ی دوم سال، آب و هوای بسیار بهتری دارد.

سرعین

این شهر با چشمه های آب گرمش معروف است و در فصل بهار، این چشمه ها بیشترین جوشش را دارند و بنابراین مسافران بسیاری در تعطیلات نوروزی به این شهر جذب می شوند. اما فصل بهار، تنها شامل چهارده روز ابتدایی سال نیست و در صورت در اختیار داشتن زمان مناسب، ماه های بعدی سال برای سفر به این شهر بسیار مناسب تر اند.

همدان

 این شهر نیز با داشتن انواع بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری، از گزینه های مهم سفرهای نوروزی است و با وجود جمعیت انبوهی که برای بازدید از این آثار در این زمان از سال به همدان سفر می کنند، تعطیلات نوروزی زمان مناسبی برای سفر به این شهر به نظر نمی رسد.

مناطق کویری

مناطق کویری (مانند کویر مصر، کویر مرنجاب و …) در سالهای اخیر، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و هر چند فصل بهار، زمان بسیار مناسبی برای سفر به کویر است، اما در تعطیلات نوروز، شلوغی آنها می تواند آزاردهنده باشد.

قم

شهر قم نیز همانند مشهد، همواره پذیرای مسافرانی است که به قصد زیارت به این شهر می آیند. بنابراین ایام نوروز، که در آن تعداد مسافرین و زائران این شهر دوچندان می شوند، زمان مناسبی برای کسانی که در سایر روزهای سال نیز توانایی سفر به این شهر را دارند، نیست.